JaUsetrim.cz
Jste zde: energie ->

Skokové zdražení elektřiny

Skokové zdražení elektřiny Skokové zdražení elektřiny od 1. 1. 2016. Až o 16 %. Tak, již je to tady. Původně se toto zdražení plánovalo od 1. 1. 2015. Nyní již je zájem fakticky jej realizovat od 1. 1. 2016.

Spotřeba elektřiny v průmyslu i domácnostech stále klesá, cena elektřiny na trhu taky stále klesá, co neklesá je poplatek za obnovitelné zdroje, chcete - li solární daň. Ta je stále "stejně vysoká", relativně vlastně stoupá.

Má činit asi 2 biliony Korun za 20 let. A kdo ji zaplatí? No, právě. Průmysl je již nyní ničen drahou elektřinou. Stává se nekonkurenceschopným. Cena energií ve výrobních podnicích je zpravidla 2. nejvyšší nákladovou položkou, hned za náklady na mzdy. Je tedy zájem, v rámci pomoci českému průmyslu, přesunout platby na podporu obnovitelné energie na občana. Tedy rodinné domky. Bude se tak dít změnou plateb na podporu obnovitelné energie. Nikoliv přirážkou k ceně kilowatthodiny, ale poplatkem za velikost jističe. Tedy bude to paušální daň bez ohledu na spotřebu kilowatthodin. Průmysl má rovnoměrnou spotřebu elektřiny. Každý den, přibližně stejně. Naopak rodinné domky mají obrovsky nerovnoměrnou spotřebu elektřiny. Celý rezervovaný příkon jističe, třeba 32 Ampér, použije například v elektrokotli v tuhých mrazech v prosinci, nebo lednu, zbytek roku je to "mrtvý", nevyužitý retervovaný příkon. A pokud budete elektřinu spořit, na podporu fotovoltaiky zaplatíte stejně. "Geniální".

Jak snížit příkon jističe a tím poplatky za paušální daň?

Udělat si analýzu spotřebičů domácnosti. Případný elektrokotel nahradit. Peletkovým kotlem, kotlem na dřevo, krbem a podobně. Ideálně tepelným čerpadlem, které nepotřebuje mít bivalentní elektrokotel. Země voda a voda voda. Nebo mít tepelné čerpadlo vzduch voda, ovšem s vysokou účinností a případný elektrokotel nahradit třeba krbem na dřevo. Těch 21 dnů za rok to nebude zase takový problém. Z hlediska spotřeby elektřiny lze některé pravidelné denní spotřebiče, třeba bojler na teplou vodu, celoročně pohánět fotovoltaikou přes malé tepelné čerpadlo. Viz článek Teplá voda denně zdarma. Další krok k energetické soběstačnosti domácnosti. 

Dalším velkým spotřebičem, nárazovým, elektřiny, mimo pračky a myčky bude asi indukční sporák. Nebyl by lepší plynový, na bombu? Rodinné domy mají možnosti, jak snížit případně i ten jistič. Uvidíme, kolik to bude těch avizovaných 16 % ve skutečnosti. Jinak ovšem je to jasná cesta, "elekrárny nás nutí", stále více se přibližovat Soběstačným domům. Voda, kanalizace, elektřina a teplo zadarmo, maso a zelenina levně a pohodlně z Akvaponického skleníku.

Skokové zdražení elektřiny

A příklady z praxe?

Například pasivní dům ve Fryštáku:

1. měsíc měl fakturu za elektřinu 3 500,- Kč, odmontoval z bojleru elektrickou spirálu, topí do bojleru interiérovým kotlem a elektřina klesla na 700,-. Kč za měsíc. Kotel umí stáložár 12 hodin, pohodlné topení. Nepřehřívá místnost, nepráší.

Nebo rodinný dům v Děčíně:

Dům měl přímotopy, 160 000,- Kč ročně platil za elektřinu. Instaloval 2 x inverter vzduch vzduch, elektřina klesla na 130 000,- Kč. Pak instaloval účinné tepelné čerpadlo a účinný solární systém, vše osazeno 9 kalorimetry přes internet měřeno, roční náklady na elektřinu klesly na 24 000,- Kč a všude je příjemné teplo. Dříve byl dům silně nedotápěn. Většinu roku topení i teplou vodu utáhne termosolární systém. Má 3 x vyšší účinnost a zisk, než vakuové trubicové kolektory s účinností 80%.
Moderní technologie nám umožňují snižovat náklady na energie až k soběstačnosti. A nemusí to být drahé, ani složité. Noc jiného nám ani nezbývá.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Soběstačné domy
Tepelné čerpadlo na nezateplené horské chatě v Krkonoších
Jak vytopit rodinný dům rychlovarnou konvicí?
Tepelné čerpadlo poháněné celoročně fotovoltaikou
Dům bez hypotéky, dům za půl milionu
Dotace na novostavby až 640 000,- Kč
 

Komentáře   
 
0 #12 Martin 2016-02-16 14:23
nějaké info k tomu jsem taky našel tady http://kalkulackaenergie.com/cena-elektriny-dle-jistice/
Citovat
 
 
+1 #11 Kasik 2016-01-30 16:47
Je to nehorázně. Takto okrádat lidi. Kdo šetří bude po zasluzzasluze potrestán. Teorie jističu je úsměvná.
Citovat
 
 
+1 #10 pepa 2015-11-11 17:39
Vse na cem se da vydelat,tak kapitalisti zdrazi Voda, elektrina, televize, satelit ,benzin ,vzduch,popelni ce,atd........C ELOU VYPLATU JEN NA POPLATKY a poslanci si pridaji 5 % platu a porad nemohou VYJIT!!!!!
Citovat
 
 
0 #9 o rok 2015-10-02 20:01
Zdražení se o rok posunuje. Nestihli to : Spořivé domácnosti si mohou prozatím oddechnout. Platby za distribuci elektřiny se změní o rok později :-x


2. 10. 2015 17:50
•Současný tarifní systém díky kterému platí domácnosti a malé firmy podle množství spotřebované energie ještě rok vydrží.
•Energetický úřad nestihl vypracovat nový model plateb za distribuci elektrické energie.
•Po změně volají již delší dobu provozovatelé distribučních sítí, pro které tvoří 90 procent nákladů samotné připojení a velikost jističů.
Citovat
 
 
0 #8 Lashawnda 2015-09-02 06:31
Téma je dobře napsané, jednak s některými věcmi úplně nesouhlasím.


Feel free to surf to my weblog :: duše k - biochemické zdraví a nová medicína (www.healthinformation.cz: http://www.healthinformation.cz/art,27.htm)
Citovat
 
 
+8 #7 Mládek 2015-04-18 19:52
Nový zákon na objednávku ČEZu napsal a sněmovnou protlačil lobista ministr Mládek.
Je totiž jasné, že další roky by zisky ČEZu šly do háje se snižující se cenou elektřiny na burze, úspornými energetickými technologiemi, nadbytkem zelené elektřiny a pořizováním fotovoltaických minielektráren na každý druhý dům.

S tímto zákonem se bude ČEZu a Eonu platit výpalné za jistič, tedy zisk bude zaručen, i když nebudete nic odebírat.

Jelikož se v Evropě normálně obvykle platí jen za elektřinu, co spotřebujete, je tento krok ČR unikátní a jde na ruku ČEZu, který potřebuje v době snižujících se cen elektřiny a spotřeby zachovat pohodlné zisky.

Tohle bychom si opravdu neměli nechat líbit.
Citovat
 
 
0 #6 ERÚ varuje 2015-04-11 11:18
Schválený zákon poškodí ty, co platí za energie, varuje ERÚ

10. 4. 14:31

Schválená novela energetického zákona podle regulátora umožňuje energetickým firmám započítat do regulované ceny více nákladů.

http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/zmeny-v-energetice-poskodi-ty-co-za-ni-plati-varuje-eru/r~69db82eadf7d11e497be0025900fea04/
Citovat
 
 
0 #5 Kolomojskyj 2015-03-21 11:03
jde proti vládě, berou mu plyn a ropu: Kyjev/Moskva/Pr aha – Ukrajinská vláda se dostala do vážného sporu s vlivným oligarchou a gubernátorem dněpropetrovské oblasti Ihorem Kolomojským. Jeden z nejbohatších Ukrajinců se bouří proti novému zákonu, který omezuje vliv soukromých firem v akciových společnostech, většinově vlastněných státem.

Kolomojskij a jeho lidé ve čtvrtek v noci pronikli do sídla společnosti UkrTransNafta, která zajišťuje distribuci paliv v zemi. Vláda totiž odvolala ředitele, loajálnímu Kolomojskému.

Oligarcha údajně vyhrožoval ministru energetiky a dokonce se objevily zprávy, že se chystá "něco podniknout" s ozbrojenými muži, kteří podléhají jejímu velení. Kolomojskij financuje ukrajinský dobrovolnický prapor Dněpr a dal peníze i jiným složkám ukrajinských ozbrojených sil.
Citovat
 
 
+1 #4 Tonda 2015-03-21 09:06
Aha, nejhorší bude dopad pro domečky 3 x 25 A a současně domky s platbou 35 000,- Kč za elektřinu ušetří ? Vždyť si to odporuje.
Citovat
 
 
+1 #3 Ludva 2015-03-21 09:05
Celoevropsky se připravuje FVE DAŇ (podpora výkupu z obnovitelných zdrojů či jak se to nazývá) počítaná z hodnoty jističe-tedy rezervovaného příkonu. Prý to bude spravedlivější než cca 55 haléřů na každou kWhodinu.Dopad na spotřebitele je velmi zkreslen novinářskou mluvou.Bohužel si ale spotřebitelé skutečně neuvědomují, co to znamená. Všichni velcí odběratelé - tedy nejen průmysl(ale i úřady, školy a další instituce) ale i RD (D 45, D 56) co elektřinou skutečně topí (a platí v řádu desetitisíců ročně) na tom ušetří, nejhorší dopad bude na domečky s jističem 3x25 A a malou spotřebou. Ti zacálují fixní částku bez ohledu na spotřebu a o to jde. V průměru pak nárůst ceny skutečně může být novinářsky slibovaných 10 - 20 %. Ale podle jedné kalkulace domek s jističem 3x25 A a platbou 35 tis.ročně (běžná platba při topení EE) zase naopak několik tis. za rok ušetří. O úsporách pro průmysl se nemá cenu bavit.
Citovat
 
Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit