Jak spojit sen s realitou v oblasti vytápění?

Vytápění
Jak spojit sen s realitou v oblasti vytápění?

Každý z nás má od malička své vlastní přání, jak by mělo vypadat jeho ideální bydlení. Ti, kdo vyrostli v bytě si buď přejí rodinný domeček nebo se naopak bytu nechtějí vzdát. Stejně tak to funguje u těch z nás, kteří vyrostli v rodinném domě se zahradou. Jak ale spojit sen s realitou i po praktické stránce?

Otevřený krb nebo krbová kamna?

Teplo rodinného krbu nic nenahradí, a to v tomto případě doslova. Otevřený krb je sice velkou romantikou, ale zároveň má i obrovské nevýhody. Jednak má velmi malou účinnost z hlediska vytápění (cca 30 %) a jednak teplo z otevřeného krbu nevyužijete nijak jinak než pro vytopení té místnosti, ve které se krb nachází. Místnost navíc není chráněna před kouřem a jiskrami.

Otevřený krb spíše využijete na chatě či chalupě a pro přitopení místností pak zkuste elektrická topidla, která jsou levným, rychlým a snadným řešením.

Mnohem praktičtější variantou jsou krbová kamna. Jejich účinnost dosahuje velmi dobrých hodnot, protože jejich plášť je většinou vyroben z velmi dobře akumulujícího materiálu. Krbová kamna vám navíc umožní rozvést teplo do více místností a nemusíte se navíc vázat pouze na spalování kvalitního kusového dřeva, ale využít třeba také brikety.

Nejsnadnější řešení – elektřina

Pokud se vám nechce řešit shánění dřeva a briket nebo je nemáte kde pořádně uskladnit, využijte možnost topení elektřinou. Snadná obsluha, ekologický provoz, téměř nulová údržba a snadná dostupnost. To jsou výhody, díky kterým si elektrické vytápění ihned oblíbíte. Ohlídejte si však, abyste využívali speciální tarify a pokud si nejste jisti, poraďte se raději s odborníky, jinak by se vám mohlo stát, že budete za elektřinu platit mnohem více, než je nezbytné.

Radiátory aneb co potřebujete vědět

Řešíte otázku, jaký výkon radiátoru budete potřebovat? Radiátory by obecně měly dosahovat výkonu mezi 60 a 100 W na metr čtvereční. Tyto údaje většinou najdete u projektových návrhů rodinných domů. Pokud však všechny stavební práce řešíte na vlastní pěst, poraďte se s topenářskou firmou.

Na trhu jsou nejoblíbenější radiátory Korado nebo Purmo. Prvně si však zvolte, zda chcete pořizovat žebrový, deskový nebo jiný typ radiátoru. Radiátor se vždy snažte umístit pod okno, a to z toho důvodu, že vzduch, který od okna proudí, se přes radiátor ohřeje a do místnosti se tak dostane již teplý.

Spodní okraj radiátoru by měl být umístěn minimálně deset centimetrů nad podlahou a horní okraj nejméně deset centimetrů pod parapetem.