Jak vytápět horský hotel jen za 80 000 korun

Vytápění hotelu
Jak vytápět horský hotel jen za 80 000 korun

Na horských chatách a horských hotelech je dnes spousta tepelných čerpadel. Některá jsou značková, některá jsou drahá, to samo není zárukou kvality a účinnosti, některá topí i v zimě, a některá topí vysoce úsporně a téměř bez servisu i po 13 letech provozu.

Jako třeba Horský hotel ve Východních Krkonoších.

O tepelném čerpadle zde začali vážně uvažovat v roce 2002. Topilo se zde naftou, byla zde náročnost na obsluhu a legislativní náročnost takového topení. Hotel je v KRNAPu a navíc v území CHOPASV. Kromě Krkonošského národního parku i lokalita – Chráněná oblast přirozené aktivity spodních vod.

A nebylo to ani levné, to topení naftou ( LTO). Když se chata v topení velmi omezovala, a spíše se temperovalo, než topilo, náklady za rok 2002 byly 250.000 Kč za naftu. Při plném topení by to bylo 500.000 Kč za teplou vodu a topení ročně, což si provozovatel nemohl dovolit.

Jedním z největších počátečních problémů bylo přesvědčit investora, že tepelné čerpadlo topí levně. Investor měl pronajatý Penzion, nebo spíše hotel na Božím Daru. Značkové tepelné čerpadlo "teplo z nitra hlubin země". Bylo koncipováno tak, že celou zimu topil bivalentní elektrokotel, a nájemce hotelu tak vždy po zimě všechny pracně vydělané peníze odevzdával elektrárnám.

Chtěl po nás "ať mu to spravíme", i naše techniky jsem tam poslal, jak chcete ale "předělat Trabanta na Mecedes", přesto, že to bylo drahé značkové tepelné čerpadlo? " Mocné kouzlo za 5 Kč neumíme".

To bylo výhodné tepelné čerpadlo pro elektrárny, montážní firmu, prodejní firmu a výrobce, nikoliv však již pro uživatele. Na daném Horském hotelu se nám podařilo realizovat, za pomoci mnoha spřátelených firem, které umí v KRNAPu, tepelné čerpadlo téměř 100 kW, u kterého se ani v zimě nezapíná elektrokotel. Ani v kotelně elektrokotel není. U tohoto tepelného čerpadla ani v zimě neklesá výkon, ani účinnost.

Náklady na topení a teplou vodu, celoroční, jsou asi 80 000,- Kč. Dům má asi 1000 m2. Je nazateplen. Pouze přistavba je zateplena.Má velkou spotřebu teplé vody (TUV), protože včetně přistýlek má 60 lůžek. Tepelné čerpadlo je tedy optimalizováno pro provoz dané nemovitosti a spolehlivě, téměř bez servisu, zde topí od roku 2005. Tedy již 13 let.
Provoz hotelu spotřebuje dalších 80 000,- Kč. (chladící boxy, osvětlení, ledničky, mražáky a hlavně elektrická kuchyně se starými sporáky. ) Celkem tedy 160 000,- Kč. Je to málo, nebo hodně?

Porovnání vytápění jiných horských hotelů

Nahoře na kopci, poblíž , je obdobný horský hotel. Odpovídá svou velikostí námi realizovaného horskému hotelu. Ještě před pár lety měl vytápění elektřinou. Náklady na provoz hotelu byly 4 miliony Kč. Pak instaloval kvalitní tepelná čerpadla vzduch voda a platí komplet elektřinu 600 000,-. Kč. Což byl důvod k velké oslavě, jak jsem se dozvěděl od zhotovitele téhle akce. Taky perfektní realizace, ovšem trochu jiná. Zaplatit 600 000,- Kč za elektřinu není úplně levná věc, proto i čaj tam stojí 45 ,- Kč. Ale oni jsou velmi spokojeni.

Dole u řeky Úpy je penzion. Realizace tepelného čerpadla probíhala ve stejném časovém období, jako Domu setkání. Instalovali tam kvalitní, značkové tepelné čerpadlo "Teplo z hlubin nitra země." Jen 30 kW. Mají totiž jen 6 lůžek, a zateplený penzion. Investice byla přibližně stejná, jako téměř 100 kW tepelné čerpadlo na námi realizovaném Horském hotelu - Domě setkání, provozní náklady jsou taky obdobné, jako na Domě setkání. Tedy 3 x horší. Vzhledem k velikosti hotelu a výkonu tepelného čerpadla.

No, o tepelných čerpadlech v Krkonoších bych mohl vyprávět i dále. V dobrém i špatném. Různé zkušenosti. Vytápění horských chat v Krkonoších se věnujeme již 20 let, máme tady i několik desítek realizovaných větších kotelen.

Konečné řešení otázky topení

Kvalitní, účinné, optimalizované tepelné čerpadlo představuje konečné řešení otázky topení. Nedávno nám přistál na stole projekt hotelu, kdy nejprve nainstalovali přímotopy, protože jim někdo poradil, že je to úžasná věc. Užaslí byli, ale z ceny tepla. Pak tam dali infrapanely. Další skvělá rada. Pak tam dali peletkový kotel, opět bezva nápad, a nyní chtějí tepelné čerpadlo. Kdyby to udělali jednou a pořádně, bylo by to mnohem levnější, účinnější a ušetřili by si spoustu investic a starostí.

Výhody tepelného čerpadla

Jako energetický specialista bych vyzdvihoval obrovskou úsporu energií a velmi nízké náklady na teplo. Překvapuje mne, že provozovatel, správce hotelu i předseda si neméně pochvalují bezstarostnost. O kotelnu ani teplou vodu se nestarají. Svůj čas mohou věnovat hostům a dalšímu rozvoji horské chaty, programům,Je logické, že chata je celoročně plná.
V případě zájmu kontaktujte firmu Master energy, nebo ST Kodek, s.r.o. Firmy mají dostatek zkušeností a odborníků, ( projektanty, energetické auditory, chlaďaře, topenáře, geology i hydrogeology, elektrikáře,....), aby trvale a skově snížily náklady i ve vašem objektu.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický specialista ( energetický auditor), chlaďař
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Místo dřevem topí vodou : http://www.jausetrim.cz/bydleni/misto-drevem-topi-vodou
Téměř nulový dům bez zateplení : https://www.jakbydlet.cz/clanek/450_temer-nulovy-dum-bez-zatepleni-.aspx