Dodavatelé plynu: Co je to etický kodex a jak změnit dodavatele?

Levný plyn
Dodavatelé plynu: Co je to etický kodex a jak změnit dodavatele?

Ceny plynu se různí, proto nejste-li spokojeni u svého dodavatele energií, přejděte k jinému. Změnu snadno provedete online i osobně na pobočce. V obou případech zcela bezplatně.

Zemní plyn na českém trhu energií dodávají desítky společností. Vybírat lze nejen z dlouholetých poskytovatelů, ale také z nováčků na trhu. Dodavatelé se však neliší pouze zkušenostmi a léty působením, rozdíl tkví i v nabízených cenách, v kvalitě služeb a v zákaznickém servisu.

S výběrem vhodného dodavatele může pomoci etický kodex

Rozdílnost služeb, cen a velké množství dodavatelů plynu dělá z výběru vhodného poskytovatele nelehký úkol. Jen levný plyn není rozhodujícím faktorem. Při výběru je proto zapotřebí zaměřit se na:

  • cenu plynu,
  • skryté poplatky,
  • délku výpovědní lhůty,
  • zákaznický servis,
  • uživatelské recenze.

Bohužel obchodníci s energiemi se nebojí i nekalých praktik. Díky Etickému kodexu obchodníka vydanému Energetickým regulačním úřadem ale dochází ke zkultivování českého trhu s energiemi.

Etický kodex v 5 bodech

  1. Etický kodex obchodníka v energetických odvětvích je platný od července roku 2012.
  2. V 29 bodech kodex poučuje, jak se má společnost i zaměstnanci chovat.
  3. Soubor pravidel není povinný pro všechny dodavatele energií.
  4. Kodex přijaly například společnosti Pražská energetika, Pražská plynárenská ČEZ, E.ON a RWE.
  5. Za porušení kodexu hrozí finanční pokuty a odebrání obchodní licence.

Změna dodavatele je možná online i na pobočce

Etický kodex může být pro mnohé odběratele velkým pomocníkem při výběru. Stačí tak najít nejvýhodnějšího poskytovatele energií a následná změna dodavatele plynu je už pak snadnou záležitostí.
Po důkladné analýze trhu a porovnání nabídek, přichází na řadu administrativa a vyřizování. Při změně může odběratele stávající dodavatel kontaktovat a vyptávat se na důvody odchodu. Ovšem od 1. ledna 2007 dle platné legislativy má každý spotřebitel právo zcela bezplatně a bezdůvodně přejít od jedné společnosti ke druhé.