Radiátory a vše, co byste o nich měli vědět

Radiátory
Radiátory a vše, co byste o nich měli vědět

Stavíte, či rekonstruujete? Tak to dřív či později přijde řeč na radiátory a topení. Jak je rozmístit? Podle čeho je vybrat?

A jaké vlastně máte možnosti? Zjistili jsme vše, co sjet o radiátorech kdy chtěli vědět. A navíc víme, kde je pořídíte nejvýhodněji.

Když do toho jdete na vlastní pěst

Když se do stavby či rekonstrukce pustíte na vlastní pěst, ušetříte nemalé peníze. Nevýhodou je ale fakt, že pokud nejste odborníci, možná uděláte někde chybu. A pak se vám snaha ušetřit už nevyplatí.
Když přijde na topení, alespoň se s odborníkem poraďte o počtu a potřebném výkonu jednotlivých radiátorů. Vypočítá vám celkový výkon otopné soustavy na základě minimálního tepelného výkonu, který je třeba k udržení tepelné pohody v interiéru i v těch největších mrazech.
Tip: Radiátory by měly zajistit výkon mezi 60 a 100 W na metr čtvereční. O radu se obraťte třeba na topenilevne.cz, kde navíc pořídíte topné systémy za super cenu.

Jaké jsou druhy radiátorů? A jaké mají (ne)výhody?

  • Deskové ocelové radiátory patří k nejrozšířenějším. Jejich životnost je až 40 let a vyrábějí se v nejrůznějších výškách, šířkách, tvarech i typech připojení. Potěší vás nízkou cenou, snadnou montáží i malým objemem topné vody. Ale pozor! Jsou nevhodné do vlhkého prostředí.
  • Litinové článkové radiátory jsou oblíbené pro svou odolnost proti mechanickému poškození a korozi. Navíc se snadno čistí a instalují. Nevýhodou je ale velký obsah topné vody a nepříliš vábný vzhled.
  • Nástěnné konvektory vás potěší příjemným designem, snadnou montáží a levným provozem. Mají malý objem topné vody a hodí se i do vlhčího prostředí. Odradit vás může snad jen vyšší pořizovací cena.
  • Otopné lavice jsou variantou konvektorů. Jsou přímo dělané do míst se sníženým parapetem či do prosklených prostor. Modely s krycí můžete využít i k sezení, ale pořídíte je i bez krycí desky.
  • Podlahové konvektory jsou ideální do místností s francouzskými okny. Montují se do země v úrovni podlahy a jsou kryty mřížkou.
  • Podlahové elektrické topení se hodí opravdu kamkoliv. Je efektivní a ekonomicky nenáročné. Odradit vás může nejen vysoká pořizovací cena, ale také fakt, že se na něm velmi těžko cokoliv mění či opravuje.

Radiátor má své správné místo

Nejvhodnější místo pro radiátor je pod oknem. Proč? Studený vzduch proudící od okna prochází přes radiátory a do místnosti vstoupí již ohřátý.
Tip: Nezapomeňte také, že dolní okraj topného tělesa musí být nejméně deset centimetrů nad podlahou a horní okraj nejméně deset centimetrů pod parapetem.