Jak nakupovat LED osvětlení

Jak nakupovat LED osvětlení

Jak nakupovat LED osvětlení? Jak se vyznat v LED Osvětlení? Dříve, či později, budeme mít doma LED žárovky všichni. Proč? Vždyť je to mdlé a studené světlo, říkáte si možná. Možná je to jinak.

LED žárovky mají velmi nízkou spotřebu elektřiny a dlouhou životnost. Proto je budeme mít doma všichni. Lidé často nakupují led žárovky, nebo i kompaktní zářivky, pod dojmem touhy úspor v nějakém obchodě. Přečtou si třeba, že ta a ta 13 W kompaktní zářivka jim doma nahradí žárovku. A jsou pak doma nemile překvapení mdlým světlem. Nabydou dojmu, že kompaktní zářivky i LED žárovky jsou podivné náhražkové osvětlení. Ovšem, tento stav je jen chybou prodavače. Naopak, mnoho lidi dnes nakupuje LED diody, v ceně kolem 1,1 Kč / kus a pájí si LED žárovky doma. Jako za komunistů. Výhodou je že vědí, co vytvoří, jak to bude svítit a navíc pořízení není drahé.

Osvětlení je dnes nutno porovnávat dle svítivosti – udávané v lm. Lumenech. A barvy světla udávané v K. 

Příklad:

100 W žárovka má, nebo spíše měla, cca 1300 lm. Tedy: „stejné světlo“ dá 100 W žárovka 1300 lm , 24 W kompaktní zářivka nebo 13 W LED žárovka.

Nahrazovat vaši žárovku 3 W LED žárovkou, není ideální řešení. Potřebujete silnější. Dost lidí si stěžuje i na nepříjemné studené bílé světlo z LED žárovky. Dá se koupit i teplá bílá LED žárovka.

Teplota osvětlení.

Teplá bílá led dioda je cca 3500 K, studená bílá 600 K. Do bytů se hodí teplá barvy, do pracovních prostor studené bílé. Kupujte tedy LED žárovky podle lumenů a teploty. A budete spokojeni. Ono, v praxi je to ještě malinko složitější – řeší se i úhel vyzařování a podobně. LED žárovky je ale velmi zajímavý způsob, jak 7 x snížit spotřebu elektřiny na světlení. A to je při dnešní ceně elektřiny velmi zajímavé. Například domácnosti v bytovkách a panelácích mají elektřinu v ceně cca 5,80 Kč / kWh, pokud si nepořídí tepelné čerpadlo. Proto se dnes LED osvětlení rozmáhá všude. Ve výrobních budovách, kancelářských prostorách, osvětlení stadionů ale i osvětlení pouličních lamp. Ovšem i v osvětlování skleníků a podobně.

Typ žárovky a světelný tok

Typ žárovky  a světelný tok

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Úsporný dům
Tepelná čerpadla s topným faktorem 7