Tipy jak ušetřit při vytápění

Úspora v topení domu
Tipy jak ušetřit při vytápění

O tom, že vyhřátí vašeho domova může nemile zasáhnout rodinný rozpočet, se asi již přesvědčila řada z vás. Ve spolupráci s Jiřím Hanusem ze společnosti ACOND, působící v oboru vytápění a klimatizace více než 40 let, jsme pro vás připravili několik užitečných tipů, jak náklady na vytápění snížit.

Tipy, jak vytápět efektivně

1. Regulujte teplotu

Chodíte-li doma jen velmi zlehka oblečeni, nedivte se, že účet za topení stoupá do závratných výšin. Snížíte-li teplotu v místnosti o jeden stupeň, spotřebuje se až o 6 % méně energie. Pokud u vás doma nemůžete teplotu kontrolovat, zvažte do budoucna investici například do termostatických ventilů na radiátory. Ty automaticky vypnou topení, když se teplota v místnosti zvýší např. poté, co slunce zasvítí do oken. Další možností je mít v každé místnosti nastavitelný termostat, na kterém si můžete nastavit různé teploty pro různou denní dobu. Většinou je příjemné si ráno přitopit v koupelně a v kuchyni. Přes den, kdy jste v práci, můžete nechat teplotu všude sníženou a nastavit termostat tak, abyste měli byt příjemně vytopený, než se vrátíte domů. „Zcela jinak je tomu u tepelných čerpadel. Ta jsou provozně velmi úsporná a útlumy se nedoporučují. Po útlumovém režimu je totiž nutné zvýšit teplotu topné vody, a to snižuje úsporu dosaženou s tepelným čerpadlem,“ radí Jiří Hanus ze společnosti ACOND.

2. Nepřetápějte

Častou chybou, které se při vytápění většina z nás dopouští, je přetápění. Přetopené místnosti poznáme podle suchého vzduchu, který vysušuje sliznice, ztěžuje dýchání a může komplikovat život například astmatikům nebo lidem s onemocněními dýchacích cest. Příjemné teploučko domova se může podepsat i na větší náchylnosti organismu k onemocnění - na vině jsou zejména teplotní rozdíly při přechodu z přetopeného interiéru do chladného venkovního prostředí.

„V ložnici postačí 18 až 20 °C, stejně jako v kuchyni. V obývacím a dětském pokoji je ideální teplota 20 – 22 °C a v koupelně ještě o dva stupně víc. Na chodbách stačí pouze 15 až 19 °C. Jedete-li na pár dní pryč, nikdy nevypínejte topení úplně. Byt by mohl zvlhnout a mohla by se objevit plíseň, proto ponechte termostat na 17 °C,“ upřesňuje Jiří Hanus.

3. Utěsněte škvíry

Velkým nepřítelem tepla v interiéru jsou zejména netěsnosti oken a dveří. U dveří lze například přimontovat vespod kartáčovou lištu nebo zvýšit práh. Na starší okna je vhodné nalepit gumové nebo pěnové těsnění. Pomůže i to, když na noc zatáhnete rolety či žaluzie, které také únik tepla sníží.

jak ušetřit při vytápění

4. Zvažte dlouhodobější řešení

Pokud plánujete větší investici do tepelných úspor, možnosti jsou zejména u rodinných domů takřka neomezené. Od zateplení střechy a fasády přes výměnu oken až po pořízení kvalitní tepelné soustavy. Řešením pro vás může být i instalace tepelného čerpadla. „Vzhledem k čerpání energie z okolního prostředí se majitel tepelného čerpadla stává téměř nezávislým na cenách energií od jejich výrobců. Jakékoliv zdražování se vás dotkne pouze minimálně. Finanční úspory tak mohou dosáhnout až 75 % v porovnání s ostatními způsoby vytápění. Důležitou roli hraje rovněž počáteční investice, která se týká pořízení tepelného čerpadla pro váš rodinný dům. U panelových domů nemusí zákazník, pokud nechce, dokonce investovat nic, firma ACOND zařízení instaluje na své náklady a jen dodává teplo levněji než současný dodavatel,“ dodává Jiří Hanus.

5. Věnujte pozornost radiátorům

Radiátory či přímotopy ničím nezakrývejte a nechte kolem nich prostor, aby mohl teplý vzduch dále do místnosti. Nespouštějte přes ně záclony a závěsy ani na nich nesušte prádlo. Pomůže i to, když na radiátoru pravidelně utřete prach. Odborníci také doporučují pravidelné odvzdušňování topné soustavy, které může zvýšit účinnost topení i o desítky procent. Pokud nemáte zateplené zdi, je vhodné za topení umístit reflexní fólii, která teplo odráží do místnosti, místo aby jej pohltila studená zeď.

6. Správně větrejte 

Větrat je potřeba nejen kvůli přístupu čerstvého vzduchu, ale také pro zamezení vzniku plísní. Zejména v chladném období se doporučuje větrat vždy krátce a intenzivně, aby se neochladily stěny a nábytek v místnosti. Doporučuje se „prohnat“ čerstvý vzduch interiérem tak, že otevřeme okna či shrnovací dveře v protilehlých místnostech.

Tip pro starší rodinné domy

Existuje spousta starších rodinných domků, jejichž majitelé dosud topí uhlím či dřevem. S tím je spousta práce. Pokud chcete zvolit výrazně jednodušší způsob vytápění, zvažte například tepelné čerpadlo. Při výběru mějte na paměti, že starší domy potřebují oproti novostavbám zpravidla vyšší topný výkon instalovaného tepelného čerpadla kvůli vyšším tepelným ztrátám.

 

 

Kvalitní plastové palubky pro interiér i exteriér zde.