Multifunkční okno. Energeticky soběstačná žaluzie.

Rekuperace oken
Multifunkční okno. Energeticky soběstačná žaluzie.

Stavby se zjednodušují. Kvalita jde skokově nahoru, pracnost skokově dolů. To, co před 10 lety dělalo na stavbě 10 Ukrajinců, dnes zvládne patra 3 – 4, ale často i méně, zedníků. Zase jsou ti odborníci diplomově školeni. Jak se to projevuje v praxi?

Například okno. Okno je nejslabší článek obálky budovy, například pasivního domu. Dříve to byla jen otvorová výplň. Dnes je to již jinak. Moderní okna, na západ od nás instalovaná, umí rekuperovat vzduch.

Rekuperace vzduchu – decentrální rekuperací v rámu

Má vlastní venkovní žaluzii, která má patentovaný – lomený tvar. Teplo odráží ven, světlo ke stropu dovnitř. Žaluzie je kryta 3. venkovním, výklopným sklem. Odpadají tedy klasické problémy s prachem a špínou na žaluziích. Okno má i vlastní malý solární panel, pro ovládání a napájení motorku žaluzie. Zdá se vám to složité a drahé? Opak bude pravdou. Takové okno vám likviduje 2 další profese. Vzduchotechniku – rekuperace a instalace žaluzií. Snižuje se tak možnost chyb a improvizace lidským faktorem na stavbě.

Na okno jsou vlastně 2 dotace. V programu nová zelená úsporám. Dotace na zateplení a 75 000,- Kč dotace na rekuperaci. Je to tedy i okno vhodné pro rekonstrukce. Je zbytečné již asi říkat, že má velmi výborní tepelně izolační vlastnosti a propouští solární teplo. Používá se do nulových, pasivních a nízkoenergetických rodinných domů.

Má i úpravu Anti Frog, aby se nerosilo z venku. Odečteme – li tato další řemesla, která jsou již v ceně okna, toto perfektní okno není drahé. Projekty a energetické výpočty, pro dotační tituly, již od roku 1998 zpracovávají odborníci z firmy Master Energy s.r.o.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, Energetický specialista (auditor)
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Dotace na novostavby, i svépomocí
Soběstačné budovy- voda, kanalizace, teplo, elektřina zdarma, maso a zelenina levně a pohodlně z akvaponického skleníku