Co byste měli vědět o tepelném čerpadlu vzduch – vzduch?

Čerpadlo vzduch-vzduch
Co byste měli vědět o tepelném čerpadlu vzduch – vzduch?

Dnes Vám řekneme o hlavních výhodách i nevýhodách tepelného čerpadla se systémem vzduch – vzduch, které díky své dostupnosti budí pozornost majitelů nemovitostí jako první z celé řady typů tepelných čerpadel

Výhody tepelného čerpadla vzduch - vzduch

Tepelná čerpadla se těší velké oblibě díky nízkým nákladům na pořízení i samotný provoz. Samotná instalace tepelného čerpadla si pak nežádá žádné zásadní povrchové či dispoziční úpravy (není třeba žádný vrt, vodní plocha apod.).

Toto čerpadlo se skládá z min. 2 jednotek, kdy je jedna umístěna vně budovy, druhá a další jednotky jsou pak rozmístěny v jednotlivých místnostech. Díky instalací více vnitřních jednotek odpadá problém, se kterým se setkávali majitelé tohoto typu tepelného čerpadla v minulosti – komplikovaná distribuce tepla napříč všemi místnostmi.

Tepelné čerpadlo vzduch – vzduch pak funguje na stejném principu (co se distribuce vzduchu týče) jako klimatizace, kdy vnitřní jednotky vyfukují do místnosti teplý vzduch. Na rozdíl od tepelného čerpadla vzduch – voda pak čerpadlo se systémem vzduch – vzduch funguje spolehlivě i v době silných mrazů (kolem – 20 stupňů Celsia).

Výhodou tohoto typu tepelného čerpadla je pak také fakt, že může v létě posloužit jako klimatizace či filtr alergenů. Toto čerpadlo se tak hodí hlavně do podkrovních místností, které je v zimě potřeba rychle a levně vytopit, zatímco v létě jeho obyvatelé ocení možnost ochlazení.

Má i své „mouchy“

Ano, řekneme Vám i o nevýhodách tohoto typu tepelného čerpadla…

Mezi ně patří hluk produkovaný vnitřními jednotkami. Nejedná se o nic dramatického, některým lidem ovšem trvá déle, než si na hluk způsobený foukání vzduchu zvykne. Další nevýhodou je, že tímto tepelným čerpadlem není možné ohřívat vodu. V tomto směru zůstanete nadále odkázáni na elektřinu či zemní plyn.

Závěr

Tepelné čerpadlo se systémem vzduch – vzduch je díky nízkým pořizovacím nákladům a způsobu distribuce tepla vhodný do větších prostor s menším počtem místností (ve větší místnosti tak nevynikne hluk produkovaný vnitřní jednotkou), podkrovního bytu s velkým únikem tepla v zimě a potřebou ochlazení v létě, a pak také do rekreačních objektů.

Pokud tedy vybíráte vhodný zdroj tepla do některých z výše uvedených typů prostor, je tepelné čerpadlo jedním z těch, o které byste se měli intenzivně zajímat.

Pozn. tento materiál vznikl částečně na základě materiálu společnosti IVT Čerpadla, viz. http://www.cerpadla-ivt.cz/