Peletová kamna – ušetřete čas a finance

Vytápění
Peletová kamna – ušetřete čas a finance

Se stoupajícími cenami energií se v dnešní době čím dál více lidí navrací k topení v kamnech a krbech. Podle čeho však vybírat a čím v nich vlastně zatápět?

Čím topit v kamnech a krbech?

V kamnech či krbech můžete topit jak měkkým, tak tvrdým dřevem. Ideální je používat směs obou. Měkčí dřevo hoří rychleji a lépe s ním rozděláte oheň, tvrdší dřevo se potom postará o dlouhotrvající žár. Dřeviny jako borovice jsou k topení nejméně vhodné kvůli vytékající smůle. Pokud kupujete tzv. kulatinu, tedy dlouhé dřevo, je důležité se informovat, zda je dřevo uříznuté čerstvě či jestli už je dostatečně proschlé k topení. Čerstvé dřevo je vždy vhodné uskladnit na rok až dva a nechat ho pořádně vyschnout. Pohodlnější variantou jsou již hotová polena a palivové dříví, kdy už je dřevo upraveno na stejně dlouhé kusy, které by se měly dát použít do každých kamen nebo krbů. Lze si koupit i již hotové třísky, ale připlatíte si za štípání, leckdy je tedy lepší si je udělat sám.

Peletová kamna – alternativní vytápění

Alternativou topení klasickým dřevem jsou pelety. Peletky jsou normované granule z lisované dřevěné moučky, kterými jsou automaticky zásobována peletová kamna. A to pomocí šnekového podavače. „Jediné, co musí uživatel peletových kamen dodržovat, je pravidelné vyprázdnění zásobníku na popel. Ten se však dá skvěle zužitkovat jako hnojivo, doporučuji ho tedy vysypávat přímo na záhonky,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach a dodává: „Vyšší pořizovací cena v porovnání s konvenčními kamny je vykoupena relativně nízkými provozními náklady.“ Pelety se dodávají v pytlích a cenově jsou výrazně dostupnější než olej či plyn.

Víte, proč si pořídit krbová kamna na pelety?

- Topení dřevními peletami neznečišťuje životní prostředí. Má vysokou účinnost přes 80 % a vysoký obsah energie (až 5 kW/1 kg).
- Žádné přetápění - termostat udržuje nastavenou teplotu.
- Možnost nastavení automatického provozu či času zapnutí a vypnutí.
- Nemusíte štípat kusové dřevo a čekat až vyschne a obtížně jej uskladňovat. Jednoduše můžete pelety uskladnit v 15 kg plastových pytlích.
- Žádné zatápění - vše se děje automaticky.
- Možnost připojení na každý komín – spaliny se odvádí ventilátorem.
- Čistý provoz - popel vysypáváte pouze jednou za týden.
- Okamžitý přenos tepla sáláním, konvekcí a ventilátorem – prohřívá spodní vrstvy vzduchu u dřevěné plovoucí podlahy, čímž se zlepšuje tepelná pohoda.
- Z jednoho místa, např. obývací místnosti, je možné dostat teplo přes dveře i do sousedních místností (teplota je pouze o 2°C nižší).