Spravedlivější rozúčtování tepla

Rozúčtování tepla
Spravedlivější rozúčtování tepla

Teplo, to jsou peníze. A na domovních schůzích často kvůli teplu propukají velké hádky. Zvláště když někdo zjistí, že má v bytě + 19 °C a platí až 2 x více, než soused, který má v bytě + 23 °C. Nebo soused netopí a vy mu vytápíte pokoj.

Měřiče tepla

Přitom se tak často děje pomocí poměrových měřičů tepla, připevněných uprostřed radiátorů. Případně se rozúčtuje podle obytné plochy na m2, bez přesného měřidla. Je tu velké jednoduché řešení. Změnit systém měření tepla. Lze tak ušetřit 10 – 30 % tepla, což není málo. Zvláště v době, kdy „Brusel nařizuje české republice - donuťte lidi a firmy šetřit.“ Již máme spočítáno, že do roku 2020 musí ČR ušetřit 50 000 TJ tepla.

Neplaťte za sousedy.

Spravedlivější rozúčtování tepla vychází z následující filozofie. Teplo je služba, tedy lidi platí za dosaženou teplotu v bytě, ne za spotřebu tepla. Rozúčtování tepla je otázka, fyzikálního měření, které v sobě kombinuje vlastnosti potřebné k provádění spravedlivého, fyzikálně a technicky odůvodnitelného rozúčtování nákladů na vytápění. Nedochází tedy ke znevýhodňování krajních nebo jinak znevýhodněných bytů.

Důležité je umístit čidlo na zpátečce z radiátoru, neboť ta koresponduje s teplotou v bytě. Poměrové měřiče jsou bezdrátové. Instalací dochází k úspoře 30%. Lze dosáhnout současně i zvýšení tepelné pohody. Nebo–li, spravedlivější a přesnější s rozúčtováním tepla.

Sběr naměřených dat může být bezdrátový – pomocí radiomodulů, nebo s ručním odečítáním. Hlavní výhodou měření tepla na zpátečce je, že lidi mají důvod šetřit. Má smysl zavírat termohlavice na radiátorech. Dojde ke skutečné finanční úspoře. Další výhodou je, že sada pro osazení jednoho topného tělesa lze v akci získat za 1,- Kč. Návratnost investice do úspor se pohybuje v řádu dnů.

 

Rozúčtování tepla

Doporučoval bych zajímat se o rozúčtování tepla včas. Trend energetických úspor je celoevropský, možná celosvětový, na tom nelze nic změnit měněním ministerských vyhlášek na poslední chvíli.

I kdybychom se neohlíželi na energetické úspory, jde přece o Vaše peníze. Snadno ušetřené nemalé peníze.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický specialista