Benzin, nafta, LPG. CNG, líh, dřevoplyn, eko diesel. Na čem nejvíc ušetříte?

Diesel
Benzin, nafta, LPG. CNG, líh, dřevoplyn, eko diesel. Na čem nejvíc ušetříte?

Benzin a naftu na benzinkách dnes kupujeme všichni. To známe, to víme. I když, ve skutečnosti kupujeme směsi s přídavkem buď lihu, nebo „rostlinného oleje“. To jsou legální přídavky, státem nařízené. A co ty nelegální?

Ty nelegální, dle internetových diskuzí, oficiálně „se to moc neříká, “ jsou voda, převodové a hydraulické oleje a podobně.

Úspory, to je to, o co dnes jde.

Lidé hledají ale úspornější auta. Již dávno nemáme spotřebu 8,5 l benzinu Super na Š 120, dnešní benzíňáky, obdobné velikosti aut, mají spotřebu nižší. Diesely dokonce pod 3 litry nafty. Do starších benzínových motorů lidé začli kupovat etanol cca za 26,- Kč litr, do starších dieselů Eko diesel, což má být dle tvrzení čerpadlářů rostlinný olej, za cca 30,- Kč / litr.  

Doba dřevoplynu zde byla po válce, dřevo jako palivo do aut by se mohlo vrátit formou elektroaut. E-aut.

V současné době začíná být zajímavý provoz aut na zemní plyn – CNG. Majitelé např. Volswagnu Touran říkají, že „VW Touran 1.4 TSI CNG (150k, 4,5kg/100km, dojezd přes 500 km na cng). Další používaným je Fiat Punto . Grande EVO 1.4 cng. (80k, 3,5kg/100km) U toho menšího jsme vybírali právě mezi Fiatem a VW, ovšem při bližším porovnání byla volba zcela jasná. Jak do výbavy tak místa i designu“. Dojezd je prodloužen náhradní benzínovou nádrží. 

Nevýhodou jí nízký počet tankovacích stanic, výhodou nízká spotřeba. Proto Volswagen zahajuje výrobu ECO UP. Má mít spotřebu , se základním motorem 4,5 l benzínu / 100 km, nebo 2,9 kg CNG/ 100 km. Kilogram CNG vychází na 23,50 Kč. Při jízdě na benzín ( 35,- Kč /litr) vychází náklady 157,- Kč / 100 km, na CNG 68,15 Kč/ 100 km. Tedy, po ujetí 10 000 km ušetříte zajímavých 11 000,- Kč. Pro toho, kdo jezdí hodně, je to lákavá cesta úspor. Na CNG přezbrojují aktuálně například taxikářské firmy, aby mohly být mnohem konkurenceschopnější.

 

Kontejnery obytné i sanitární zde.