Předizolované plastové potrubí šetří

předizolované plastové potrubí
Předizolované plastové potrubí šetří

Předizolované plastové byl před 20 lety fajnový materiál. Dodávali jsme je na horské chaty do Krkonoš. Z jedné kotelny umožňoval snadno a efektivně napojit i více horských chat. 

Má minimální nároky na instalaci. Jedná se o bezkanálové teplovody. Nemusíte budovat tepelné kanály.  Má velmi nízké tepelné ztráty a velmi dlouhou životnost. Šetří tedy energii. Tehdy byla lidská práce levná a kovové fitinky taky byly v jiných cenách.

Doba se ale změnila. 

Kdo vám dnes půjde dělat kvalitní topenářskou práci za 90 Kč/hodinu?  A cena měděného potrubí a fitinek je taky jinde. Cena předizolovaného plastového potrubí se však celkem nezměnila. Předizolované plastové potrubí šetří tedy i práci a náklady na materiál. Je to stále fajnová věc, ale už není drahé. 

Sečteme – li práci a materiál, předizolované plastové potrubí je vlastně levné. 

Kde se předizolované plastové potrubí používá? 

V rodinných domech nejčastěji k napojení vytápění bazénů. Ale i zahradních domků, zimních zahrad a podobně. 

Konstrukce předizolovaného plastového potrubí

Konstrukce předizolovaného plastového potrubí může být různá. Může být 4 trubkové, může mít i trubku na elektřinu jako chráničku a podobně. Je to náhrada tepelných kanálů. Má o cca 80 % méně spojů, o cca 30 % nižší tepelné ztráty a 3 x nižší nároky na spotřebu práce. Navíc nevyžaduje kvalifikované svářeče. 

Předizolované plastové potrubí je tedy dobrá volba pro kutily i profesionály. 

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz