Jak si usnadnit začátek podnikání - na čem ušetřit

Jak si usnadnit začátek podnikání - na čem ušetřit

Rozhodli jste se začít podnikat, ale do začátku nemáte moc peněz? Ať vám vaše okolí tvrdí cokoliv, nemusí to být nutně problém. Základem je peníze, které máte k dispozici, vydávat efektivně a s rozmyslem. V začátcích podnikání je možné ušetřit v celé řadě oblastí. V tomto článku se Vám pokusíme poradit, jak začátek podnikání co nejvíce usnadnit.

 

1. Kancelář

Pro většinu podnikatelů a živnostníků jsou vlastní obchodní prostory naprosto nezbytné. Nemusí tomu tak nutně být v počátku podnikání. I když je představa přijímání klientů ve vaší vlastní stylově vybavené kanceláři nepochybně lákavá, náklady na její pronájem už tak lákavé nejsou. Z počátku můžete podnikání řídit z domova a s klienty se setkávat v kavárnách či jejich kancelářích. Kancelář si můžete pronajmout časem, až Vám podnikání začne stabilněji vynášet.

Je také možné, že v rámci redukování nákladů se rozhodnete zařídit si kancelář doma trvale. Při jejím vybavování se můžete poohlédnout například po použitém kancelářském vybavení, které vyprodávají jiné firmy. V domácí kanceláři se dále pravděpodobně neobejdete bez počítače a tiskárny. Výběr tiskárny byste rozhodně neměli podceňovat. Správně zvoleným modelem můžete totiž ušetřit značnou sumu peněz. Pozornost věnujte nejen tiskárně samotné a jejím funkcím, ale také ceně originálních tonerů či cartridgí. Originální náplně do tiskárny bývají často velmi drahé, proto je vhodné a výhodné se poohlédnout po levnějších alternativách. Na trhu najdete velké množství výrobců kompatibilních náplní, které jsou s těmi originálními kvalitou i výtěžností srovnatelné, nicméně je pořídíte o dost levněji.

cartrige

2. Propagace a prezentace

Kdo není na internetu, jako by nebyl. Tato poučka platí v případě podnikání dvojnásob. Vytvořením webových stránek můžete pověřit profesionálního designéra, ale jde to i zdarma. Poohlédněte se proto nejprve po různých bezplatných možnostech.

Co se týká propagace, můžete opět využít některé placené možnosti, jako jsou internetové banery, reklamy v rádiu či různé poutače a billboardy. Propagovat své podnikání však můžete i zdarma, případně s vynaložením jen malé částky peněz prostřednictvím sociálních sítí, jako je Facebook, Twitter či Instagram. Pro navázání obchodních kontaktů se vám jistě vyplatí zařídit si i vlastní profil na profesní síti LinkedIn.

3. Mějte pod kontrolou poplatky

Na začátku podnikání se počítá každá koruna, proto je nutné, abyste měli také přehled o všech poplatcích bankám a telefonním společnostem. V dnešní době již není problém zřidit si bankovní účet zcela zdarma, stačí chvíli hledat a pokusit se vyjednat si co nejlepší podmínky. Pravidelně také revidujte své smlouvy na telefon. Navštivte svého operátora a zjistěte, zda vám nemůže nabídnout výhodnější podmínky.

toner

4. Získejte obchodní partnery

S podobnými obtížemi jako vy se potýká celá řada začínajících podnikatelů. Pokud se vám povede s nimi navázat kontakt, budou pravděpodobně nakloněni vzájemné výhodnější spolupráci. Můžete se s nimi dohodnout například na barteru či na jiném oboustranně zvýhodněném poskytování zboží či služeb.