Nízkonákladové materiály při stavbě kuchyně

Nízkonákladové materiály při stavbě kuchyně

Vysoké pořizovací ceny nemovitostí znamenají pro nemalý počet lidí výrazný zásah do rozpočtu. Snaží se potom šetřit, kde se dá. Kuchyně je přitom v novém domově potřebná. Jak ji zařídit nízkonákladově? Stačí se naučit zacházet s materiály.

Trend šetření potvrzuje i interiérová designérka Eliška Tejkalová: „Vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí na mě bývá tlačeno v rozpočtu pro interiér a já nerada šetřím používáním imitací. Takže čím dál víc používám nízkonákladové materiály právě jako překližka nebo OSB desky v truhlařině. Využívám i více nátěrů a maleb místo drahých obkladů."

Ze kterých materiálů máme konkrétně na výběr a jaké jsou jejich přednosti a nevýhody?

Korpus a dvířka skříněk.

Úplně nejlevnější alternativou používanou pro korpusy nábytku je dřevotříska. Jedná se o jakýsi základní materiál, který na sobě nemá žádnou povrchovou úpravu. Pokud nás zajímá primárně přijatelná cena, vhodný materiál, ze kterého může být vyroben nejen korpus kuchyně, ale také dvířka, je rozhodně lamino.

Lamino, alias laminovaná třísková deska, je další populární materiál na bázi dřeva. Konkrétně se jedná o dřevotřískovou desku, která je polepená dekoračním laminovacím papírem zalitým melaminovou pryskyřicí.

Lamino ovšem má i řadu nevýhod. Především nemá příliš rádo vodu. Omylem rozlitá voda z květináčů nebo horká pára unikající z rychlovarné konvice tak mohou na nové kuchyni zanechat nevratné škody.

O něco dražší alternativou uplatňovanou v nábytkářství je dýha, která se používá pro vylepšení vzhledu MDF desek. Ty jsou často používanou volbou pro čelní plochy nábytku. Z dýhy se dá taktéž vyrábět takzvaná překližka. Ta se používá především proto, že v porovnání s rostlým dřevem má lepší tvarovou a rozměrovou stálost.

Deska kuchyňské linky

Nejlevnější volbou jsou v tomto případě LTD desky. Ty jsou potažené fólií. Díky tomu lze napodobit celou škálu jiných materiálů, například kámen. Z hlediska pořizovací ceny je přitom samozřejmě tato imitace s původním materiálem neporovnatelná.

LTD desky charakterizuje i dobrá mechanická odolnost a schopnost účinně odolávat běžně používaným chemikáliím i teplotám až 180 °C. Méně odolné jsou však vůči vlhkosti. Proto musíme dbát, aby dovnitř materiálu nepronikla voda. To se může stát například tehdy, když se dostane do drobných vrypů od nože. Deska pak nabobtná a nevratně se zdeformuje.

Obklady

Obklady jsou v kuchyni nutností, protože zašpinění zdi se zkrátka nelze vyhnout. Nejlevnější možností je určitě omyvatelná tapeta nebo nátěr. Nevýhodou je kratší životnost, zejména při kontaktu s vlhkostí. Do pár let tak budete nátěr či tapetu renovovat.

Proto se většina lidí stále uchyluje ke klasické keramické dlažbě, která je cenově dobře dostupná a díky velkému množství vyráběných dekorů je esteticky více než přijatelná.

Použít lze MDF desku ve vybraném odstínu, ať již takovém, který ladí k pracovní desce, nebo naopak v kontrastním. Jedná se rovněž o ekonomický způsob, jak obložení stěny za linkou řešit. Navíc jsou desky praktičtější. Na rozdíl od obkladů na nich totiž nenajdete žádné spáry.

Ať už při realizaci kuchyně šetříte, či nikoliv, pamatujte na to, že ten nejlevnější materiál není vždy nejlepší volbou. Může se rychle opotřebovat a vy do něj po pár letech musíte investovat znovu. Zatímco kvalitnější materiál vydrží často i desítky let. To platí u obkladů, pracovní desky i korpusu nábytku.