Při půjčování myslete především na svoje bezpečí! Jak na to?

Půjčky
Při půjčování myslete především na svoje bezpečí! Jak na to?

Reklamy na nejrůznější úvěrové produkty na nás v dnešní době vyskakují na každém rohu. Často se prezentují jako snadná cesta k penězům, což je pravděpodobně tím hlavním důvodem, proč se dnes tolik lidí ocitá v dluhové pasti. S každou půjčkou jsou totiž spojená i nemalá rizika. Obvykle vycházejí hlavně z okolností, které nám brání v tom, abychom půjčku splatili tak, jak nám určuje smlouva. Nemusíte se však hned strachovat, často jim totiž můžete předcházet. Jak?

 

1. Nepůjčujte si, když na to nemáte

Dovedete si představit, že byste šli nakoupit potraviny, i kdybyste na to neměli peníze? Asi ne, viďte? S bankovními i nebankovními půjčkami to funguje úplně stejně. V danou chvíli vám sice usnadní cestu k penězům, ale také vás něco budou stát. Proto si nejdříve musíte dobře spočítat, jestli si úvěr vlastně můžete dovolit. Měsíční splátky totiž výrazně ovlivní váš měsíční rozpočet, a to ani nemusí být nijak zvlášť velké.
Nejprve je třeba se podívat na to, jak vysoké jsou vaše příjmy a celkové výdaje. Když od sebe tyto dvě sumy odečtete, zjistíte, kolik vám každý měsíc zbývá takzvaně k dobru. Rozhodně byste to však celé neměli utratit za splátku. Vždy by vám mělo zbývat alespoň pár tisíc, které odložíte jakožto finanční rezervu. Nikdy totiž nevíte, kdy vás okolnosti o příjem připraví. A z čeho byste závazky spláceli potom? Právě z finanční rezervy!

2. Prověřte si poskytovatele

Ať už máte zájem o dlouhodobou či krátkodobou půjčku, určitě si vybraného poskytovatele dobře prověřte, mohli byste totiž narazit na podvodníky. Ty se vám většinou podaří odhalit například v různých skupinách a diskuzích. Samozřejmě že pokud vybíráte u notoricky známých firem, tak žádné extra velké prověřování není třeba. Určitě byste však měli alespoň porovnávat nabídky, abyste se ujistili, že budete skutečně odcházet s půjčkou, která vám bude maximálně vyhovovat.

3. Sledujte poplatky skrze RPSN

Až se pustíte do porovnávání, nesledujte pouze úrokovou sazbu, ale celkovou roční procentní sazbu nákladů, která se často uvádí pod zkratkou RPSN. O výhodnosti úvěru vám toho řekne mnohem více, jelikož zahrnuje jak samotný úrok, tak i všechny další výdaje spojené s danou půjčkou. Bohužel to není vždy pravidlem, proto si vždy raději důkladně přečtěte smlouvu, aby vás nemohly překvapit žádné další poplatky.

4. Nebojte se prověřování vaší bonity

Každý poskytovatel si během ověřování vaší žádosti jistě prověří vaši bonitu - tedy schopnost případný úvěr splácet. Toho se však nemusíte obávat, protože se jedná o standardní a částečně dokonce zákonem nařízený postup. Poskytovatelé jej totiž nevyužívají pouze k vlastní ochraně, ale především pro vaše bezpečí. Díky spoustě zkušeností dovedou vaše příjmy a bankovní historii posoudit mnohem lépe, a tak vás ochrání před finančními problémy, které byste si mohli způsobit.