Žádosti o půjčky: jaké jsou nejčastější důvody k jejich zamítnutí?

Půjčky
Žádosti o půjčky: jaké jsou nejčastější důvody k jejich zamítnutí?

Stačí pár promaroděných dní, jeden výdaj navíc nebo nečekaný vývoj vaší finanční situace a hned máte pádný důvod k tomu, abyste si podali žádost o úvěr. Bohužel nejste sami, kdo se v takové situaci může ocitnout, což pochopitelně znamená, že ne každý žadatel s vypůjčenými peníze skutečně odejde. Schvalovacími procesy poskytovatelé navíc chrání jak sebe, tak i případné dlužníky před neschopností splácet. Pokud vám tedy žádost neschválili, mohlo k tomu dojít z následujících důvodů.

 

Žádné doložitelné příjmy

Při vyplňování žádosti o půjčku bude třeba, abyste kromě svých osobních údajů zadali informace o vašem zaměstnavateli, respektive o vašich příjmech. Mnoho lidí mylně domnívá, že se této části spolehlivě vyhnou, když si zvolí půjčku bez doložení příjmů, jenže to se pěkně pletou. I u těchto druhů úvěrů si poskytovatel prověří vaše příjmy, jen k tomu nebude potřebovat žádné oficiální dokumenty od vašeho zaměstnavatele.

V ideálním případě by měl mít žadatel smlouvu na dobu neurčitou a přirozeně také vysoký příjem - tady je pravděpodobnost schválení téměř stoprocentní. Nicméně i lidé, kteří mají práci jistou jen na určitou dobu, mohou mít docela vysoké šance. Jen se musí se splátkovým kalendářem do této lhůty vejít. Opravdové riziko nastává, když je člověk ve výpovědní či zkušební lhůtě nebo dokonce nezaměstnaný - to pak většinou odchází s prázdnou.

Automaticky vyloučené skupiny

Existuje několik skupin lidí, kteří při podání žádosti obecně nemají moc velké šance na úspěch. Jedná se hlavně o důchodce, studenty a matky na rodičovské dovolené, jelikož zpravidla nemají žádný pravidelný příjem. U seniorů by mohlo dojít v výjimkám v případě menších půjček, na jejichž splácení by jejich důchod vystačil. Když však poskytovatel uvidí, že osoba pobírá pouze rodičovský příspěvek, který sotva stačí na uživení matky a dítěte, tak jednoduše nepředpokládá, že by mohl zvládnout platit další závazek.

 

Špatná platební morálka

Už se vám někdy stalo, že jste zapomněli zaplatit účet za telefon nebo třeba pokutu? Tak to by mohl být právě ten důvod, proč vám zamítli vaši žádost. Všechny záznamy o opožděných nebo neuskutečněných platbách se totiž evidují v takzvaných registrech dlužníků, ke kterým mají přístup všichni poskytovatelé, a to jak ti bankovní, tak i nebankovní.

A nejen to. Od roku 2016 jsou dokonce povinni do nich nahlížet při vyřizování každé žádosti - i když žádáte jen o rychlou online půjčku. Pokud vidí, že si účty nehlídáte, mohou jednoduše usoudit, že stejným způsobem budete jednat i v případě tohoto závazku. Každý záznam tam ale naštěstí zůstává jen čtyři nebo pět let a poté se automaticky vymaže.

Exekuce nebo osobní bankrot

Vzhledem k předchozímu bodu je asi jasné, že pokud čelíte exekuci nebo jste byli nuceni vyhlásit osobní bankrot, tak půjčku nedostanete. Nejen pro někoho, kdo dostane do ruky vaši žádost k posouzení, ale prakticky pro každého člověka je to znamením toho, že vaše současné závazky nedokážete platit. Tím pádem je jasné, že vaše žádost zelenou nedostane - další měsíční výdaj vy vás totiž dostal jen do větších potíží.