Jaké je nejvhodnější čerpadlo? Srozumitelně a stručně.

Čerpadlo
Jaké je nejvhodnější čerpadlo? Srozumitelně a stručně.

Každý typ čerpadla je vytvořen na základě odlišných potřeb a jeho výběr závisí na mnoha faktorech. Musíte se například rozhodnout, jakou vodu budete chtít čerpat, z jakého místa budete vodu získávat a v neposlední řadě znát požadované množství potřebné vody.

Jakou vodu?

Pokud chcete čerpat pitnou vodu, která se ukrývá v podzemních zdrojích, budete potřebovat buď povrchové, nebo ponorné čerpadlo. Potřebujete-li jen čistou užitkovou vodu, postačí vám kalové čerpadlo, které má sací koš s mřížkou, a tím pádem nepropustí žádné spadané listí, trávu nebo hrubé nečistoty. Voda je získávána z dešťové nebo rybníkové vody. Pro čerpání takzvané splaškové vody se používají čerpadla s hrubým řezacím zařízením.

Z jakého místa?

Důležitými faktory jsou: hloubka vody, vzdálenost od zdroje, a zda se jedná o studnu nebo vrt. Pokud víte, že hloubka vody je 8 metrů, můžete použít povrchové čerpadlo, pro hlubší čerpání však použijte ponorné. Co se týče vzdálenosti od zdroje, řeší se zde pouze obava z krádeže. Přirozeně, pokud je vaším zdrojem převážně voda z blízkého potoka či rybníka, využíváte ponorné čerpadlo. Pokud máte obavy z možného odcizení, a máte možnost volby, zvolte raději povrchové čerpadlo a umístěte si ho na vlastním pozemku.

Jaké množství?

Jestliže potřebujete zásobovat vodu nepřežitě a jste vlastníci větší nemovitosti, vyplatí si pořídit domácí vodárny. Majitelům menších rodinných domečků se doporučují nerezová čerpadla a pro občasné využití postačí čerpadlo plastikové.

Tip na závěr: Pokud jste si vybrali správné čerpací zařízení, ale máte spíše problém s rychle vyčerpanou teplou vodou, pořiďte si na místo zásobníkových ohřívačů spíše průtokový ohřívač vody. Ten ohřívá vodu ve stejný čas zároveň s odběrem, čímž vznikají nízké tepelné ztráty.