Bez znalosti míry RPSN žádnou půjčku neuzavírejte, jde o klíčový ukazatel pro každou nabídku

Nebankovní půjčka
Bez znalosti míry RPSN žádnou půjčku neuzavírejte, jde o klíčový ukazatel pro každou nabídku

Roční procentní sazba nákladů je mimořádně důležitá cifra. A určitě to není žádné klišé, tuhle záležitost si musíte prověřit hned jako první. Pokud totiž porovnáváte dvě různé nabídky (případně více), hned budete vědět, která z nich vypadá výhodněji a kterou je lepší uvažovat až jako další možnost v pořadí. Prostě, mít po ruce podobnou hodnotu, se určitě velice hodí!

Nebankovní půjčky můžete srovnávat různými způsoby, komplexní řešení je zcela namístě

Pojďme si osvětlit, jak se vlastně RPSN počítá. Jde o takzvanou roční procentní sazbu nákladů, která vyjadřuje v procentech, o kolik ve finále přeplatíte půjčku. I proto, že jde někdy o půjčkou krátkodobou nebo naopak na několik let, je tato cifra hodně proměnlivá. Neměli byste se proto zhrozit, pokud bude šplhat do stovek procent, protože splatnost takové půjčky je zpravidla velmi krátká a v horizontu jednoho kalendářního roku skoro zanedbatelná. Vzorec pro výpočet je celkem složitý a je tu hlavně pro milovníky matematiky. Co vlastně ale RPSN ve finále zahrnuje?

● Úrokovou sazbu. Ta ale není jedinou položkou, i když se na výsledné cifře zásadně podílí.
● Platba za pojištění schopnosti splácet. To se hodí vždycky, RPSN ovlivní jen velmi mírně.
● Administrativní poplatky. Tedy ty, které se vážou k uzavření dohody a posouzení žádosti.

RPSN musí být ze zákona uvedeno u všech nabídek půjčky, a to díky novému zákonu, platnému od prosince 2016. Nebankovní půjčka je díky tomu obecně mnohem přehlednější, ačkoliv v některých případech se může tato cifra objevit velmi upozaděna. Zvláště v TV reklamách ji možná napoprvé přehlédnete, když se na nabídku té či oné půjčky podíváte i na oficiální web poskytovatele, jistě RPSN snadno najdete. Nezapomeňte, že první půjčka zdarma znamená, že RPSN bude vlastně nulové. Nenechte se tím zmást, má to jednu zásadní podmínku – splatit jistinu půjčky do určeného data!

Vzoreček výpočtu je složitý, zahrnuje zkrátka všechny výdaje s půjčkou spojené

Abyste si během minuty lehce spočítali míru RPSN, jsou tu internetové kalkulačky. Ty najdete na oficiálním webu poskytovatele či na nezávislých serverech. Je jedno, kterou zrovna použijete, musí zákonitě uvést stejné hodnoty při zadání konkrétních dat. Tedy – celkovou hodnotu půjčky, počet měsíčních splátek a jejich výši, poplatek za uzavření smlouvy a další poplatky s úvěrem spojené. Kalkulačka pak už bude mít snadnou práci, přes internet se takto snadno dozvíte vše, o čem konkrétní nebankovní půjčka vlastně je. Nemusíte nikam volat, chodit na druhý konec města nebo čekat potupně ve frontě, než vám makléř něco začne poměrně neochotně vysvětlovat.