Nahrabou Vám slepice do rodinného rozpočtu?

Domácí slepice
Nahrabou Vám slepice do rodinného rozpočtu?

V současné době dochází ke zdražování všeho možného. Po máslu došlo i na vejce. Začíná být chov slepic novým trendem? Dopřejte si vlastní domácí vejce. 

Vyplatí se chov slepic doma?

Asi objevujeme dávno zapomenuté. To, co dávno věděla Babička Boženy Němcové, dnes obdivují finanční poradci.

Jaké jsou výhody chovu slepic?

Tedy, prostá ekonomika. Slepice průměrně snese 288 vajíček za rok. Dnes jsou běžná vejce, tak, jak je nakupuje například jídelna základní školy CZŠZ v ceně 5,60 Kč /kus. Tedy 1 slepice by vyprodukovala hodnotu - nahrabala - 1613 Kč . Ovšem, slepice, které mají volný pohyb po dvoře, nebo po zahradě, mají mnohem vyšší obsah ve vajíčkách vitamínu D a omega-3 masných kyselin. To jsou pak již biovejce, aktuálně v ceně 9,90 Kč / kus. Tedy zde již produkuje jedna slepice 2 851 Kč ročně.

Jaká je spotřeba slepice?

To je různé. Slepice je výborný likvidátor zbytků a biologického odpadu z domácnosti. V Anglii se dokonce jednu dobu rozdávaly 2 slepice na domácnost za účelem snížení produkce odpadů domácností. na zahradě je dnes též již navíc spousta odpadů trávy atd. Obecně ve velkochovech se uvádí denní dávka potravy krmiva 135–170 g / 1 vajíčko.

Ovšem vejci přínos slepice nekončí. Je zde na konci chovu i maso ze slepice. To je několik vydatných porcí jídla, dokonce až 6 + 13 porcí polívky. Nedílnou součástí je dnes i výborné hnojivo – slepičí trus. Ten se prodává dráž než kilogram masa. Opět je to biohnojivo.

Jak je to s prodejem domácích vajec?

I dnes si spousta domácností přivydělává prodejem vajec. Legálně může domácnost prodat maximálně 60 vajec jednomu konečnému spotřebiteli. Vejce nemusí být prosvícena, nemusí být značena. Prodat je lze nejpozději 21 dnů po snůšce. Trvanlivost je 28 dnů po snášce, mají se uchovávat při teplotě + 5 až + 18 °C. Vejce lze prodávat i do tržnic, maloobchodní prodejny a trhů, zde je již legislativa o něco náročnější.

Jak vidíte, to, co věděly již naše babičky, že slepice je užitečná a je dobré ji chovat, je dnes zase v kurzu. A to ještě " dobrá hospodyně pro pírko přes plot skočí", tedy využívalo se i peří. Dnes se již tolik slepičí peří nevyužívá, nahradilo je mnohem kvalitnější husí peří a moderní pokrývky. Slepice lze chovat i dálkově v zahrádkářských koloniích a automatizovaně.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Dotace na novostavby
Téměř nulový dům bez zateplení
Slepice a domácí bio vejce