Jaký bojler vybrat pro ohřev vody z fotovoltaiky

bojler
Jaký bojler vybrat pro ohřev vody z fotovoltaiky

Úspora energií je dnes velmi diskutovaným tématem a ten, kdo přemýšlí nad použitím solárních panelů, jistě uvažuje i nad tím, že by pomocí fotovoltaiky mohl ohřívat vodu. K tomu je potřeba vybrat vhodný elektrický ohřívač vody.

Princip přímého ohřevu bojleru fotovoltaikou funguje poměrně jednoduše. Solární panely vyrábějí elektřinu a ta je přívody vedena do topného tělesa zásobníkového ohřívače vody (bojleru). Využívá se také regulátor, který se stará o správné využití energie a řídí i další funkce související se spotřebou energie. Jakmile se voda v bojleru ohřeje na požadovanou teplotu, termostat na bojleru ohřev vypne. Výhodou je, že bojlery mohou takto využívat přebytky energie z FVE panelů, které by se jinak nevyužily.

Bojler na fotovoltaiku - jak vybrat

Pokud si myslíte, že ohřev bojleru fotovoltaikou by pro vás byl zajímavý, měli byste znát kritéria, která by měl zásobníkový ohřívač splňovat:

  • Musí se jednat o elektrický zásobníkový ohřívač vody s možností elektrického napájení.
  • Objem bojleru zvolte co největší. Bojler s objemem 10, 50 i 80 l je nevýhodný, protože čím větší objem vody pomocí solárů nahřejete, tím více energie naakumulujete. Jako minimální objem bojleru se považuje 120 - 150 l, lepší je volit 150 l a více. Bojlery s vhodným objemem nabízí společnost Wterm, kde vám i dobře poradí, jaký konkrétní model ohřívače zvolit.
  • Podle fází solární elektrárny volte i fáze topného tělesa.
  • Je potřeba volit vertikální stacionární (stojatý) bojler. Závěsné bojlery zpravidla nemají dostatečný objem zásobníku.

Kromě bojleru můžete na fotovoltaiku napojit i akumulační nádrže, které často bývají součástí topných systémů. Fungovat pak může posloupnost ohřevu, kdy se pomocí fotovoltaiky nahřeje nejprve elektrický bojler a přebytky energie mohou dále ohřívat akumulační nádobu.