Místo dřevem topí vodou

Místo dřevem topí vodou

Místo dřevem topí vodou. Zadá se vám to divné? Zdají se vám být tyto energetické úspory nereálné? Běžte si to zkontrolovat.

Na obrázku je Stanský mlýn. Přetvořen na penzion. V kotelně má akumulační nádobu 13.000 litrů, a do ní topily 2 dřevoplynové kotle. 25 kW + 45 kW. Celoroční spotřeba dřeva byla 75 kubíků. Topení dřevem dávno není levné, ovšem navíc je pracné. V zimě se protopil i kubík dřeva za den. Majitel je velmi šikovný, má kovodílnu, vše restauroval svépomocí, je zde nádherný dobový interiér sleděný s moderními materiály. Majitel si stěžoval, že na podzim 2012 o víkendu měl penzion plný, a přesto, že bylo celkem teplo + 9 °C, celý víkend strávil v kotelně. Další obrovské množství práce „sežere“ příprava dřeva, doprava, pohotovost – chodit topit…je to otročina. Došel k názoru, že „ je třeba si hledět hostů, a ne sloužit kotlům.“

Stanský mlýn

Tepelná čerpadla s měděnými trubkovými výměníky

Proto instaloval tepelná čerpadla s měděnými trubkovými výměníky Kodek. Spotřeba elektřiny na primáru (čerpat vodu ze studny) je 0 (nula) kWh. Tepelná čerpadla mají vysokou účinnost i v tuhých mrazech. Nespotřebovávají žádnou energii na odtávání.

Pokud si ocení práci se dřevem a kotelnou na 250 000,- Kč ročně, ( uvažujme s rezervami 150 000,- Kč ale kdo dnes bude pilně a odpovědně pracovat za 60 Kč / hodinu), a k tomu 75 kubíků dříví, dělají náklady na topení a teplou vodu ročně minimálně 240 000,- Kč. Kouzlo mlýna je, že zelený bonus – tepelné čerpadla přinesou dalších 24 796,- Kč. Takže přechod, na tepelná čerpadla přinese ročně 264 797,- Kč. Protože investor rekonstruoval mlýn do nádherné podoby sám, provádí svépomocí i instalaci tepelných čerpadel. I kdyby si nechal tepelná čerpadla instalovat „naklíč“, návratnost investice nebude delší než 2 roky.

Zdají se vám být energetické úspory nereálné? Běžte to zkontrolovat. Mlýn je vám otevřen.

„ Již 3 měsíce jsem nebyl v kotelně," říkal majitel na jaře 2013. Spokojenost, všechno funguje, a dříve naopak, měl li hosty ve mlýně a venku bylo + 9 °C, nevytáhnul celý víkend paty z kotelny. Topil celký víkend nepřetržitě! Otročina a topit dřevem levné nebylo. Koupil další tepelné čerpadlo domů. Doma má dům 10 x 10, 2 patra, dřevoplynový Atmos, vedle po dřevoplynu koupil peletkový Atmos. 10 tun peletek za 5,- Kč. Tedy 50 000 Kč ročně za peletky a starosti s kotelnou. již nebudou, 2 Atmosy doplní tepelné čerpadlo. Má to již vyzkoušeno ve mlýně. Další tepelné čerpadlo má i ve firmě. Jednou to vyzkoušíte a pak to nakoupíte pro všechny objekty, kvalitní tepelné čerpadlo.

energetické úspory

V prosinci 2013

Tepelné čerpadlo 14 kW nahrazuje dřevoplyn25 kW + 45 kW. V současném počasí, v noci minus 8°C, ve dne + 3°C, tepelné čerpadlo již 4 dny nevypnulo, jede nonstop, ale stačí budovu vytopit. Další tepelné čerpadlo 28 kW se zatím nepouští. Šetřte naše lesy, vyplatí se Vám to. Projekt byl přihlášen do soutěže Energy Globe Award CR 2014. 

Ekonomika penzionu. Ekonomická smyčka.

Díky tomu, že penzion - hotel má velmi nízké ceny energií, má taktéž v nízké ceny svých služeb. Díky nízkým cenám je 2 měsíce předem vyprodán. A díky vyprodání kapacit má peníze na další investice. Nyní právě realizuje systém, který by měl dodat 1 350 litrů teplé vody denně zdarma, 3/4 roku. Bojler 500 litrů se 4 x 50 m měděnými hady je již hotov.
Další snížení nákladů na energie mu umožní další snížení cen, a tak pořád dokola. Ekonomická smyčka.

Stanský mlýn

Zdroj: www.kodek.cz