Jahodová pyramida

Jahodová pyramida

Je známá technologie pěstování jahod. Zvyšuje využití slunce, snižuje plísně, zvyšuje úrodu. A nemusíte se ohýbat, navíc vypadá efektně.

Základem jahodové pyramidy je hromada kompostu, na ní hromada hlíny. Do kompostu zapíchnete děrovanou trubku, kterou budete zalévat celou pyramidu. Zaléváte tedy zevnitř. Ne po listech. Jahodovou pyramidu můžete osázet běžnými jahodami, stáleplodícími, případně měsíčními jahodami. Nebo různými kombinacemi.

Jahodová pyramida - jak na to

Pokud hnojíte po listech, musíte použít konev. Jahody mají rády uhnitý hnůj, ne čerstvý. Dřevěná konstrukce vydrží i 5 let, je lépe ji natřít. Jahodníky by se měly po 3 letech měnit. Pokud vysazujete jahody 1. rok, dbejte na dostačený rozptyl. Minimálně 25 cm. Mezi sazenice jahod můžete nasadit salát. Na jaře, pro urychlení, můžete celou jahodovou pyramidu zakrýt netkanou textilí. Z hlediska obrany před slimáky je možno na 1. stupeň jahodové pyramidy našroubovat mechanickou překážku - V. 1. stupeň jahodové pyramidy může mít rozměr 175 cm x 175 cm. 5 patrová pyramida je optimální. Na dno je vhodné dát pletivo, proti krtkům. Zastánci vysokých záhonů mohou dát do základu pyramidy i větve, případně štěpku.

Jahodová pyramidaDobrou chuť. A práce na zahradě vás bude bavit. Máte zajištěnou úrodu i v deštivém létě.

 

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz
Související články:
Dotace na novostavby i svépomocí. V roce 2015 až 585 000,- Kč
Soběstačné domy
Aerponie, hydroponie, akvaponický skleník
http://www.zstyl.cz/co-jime/152-homocystein-civilizacni-nemoci-biochemicke-zdravi