Jak ušetřit při stavbě domu

Jak ušetřit při stavbě domu

Úspora při výstavbě rodinného domu není o tom, že díky poptávkám na internetu najdu úplně tu nejlevnější firmu a pak se nestačím divit kvalitě, termínům… Ale o využití možností. A kupodivu, se snížením ceny, došlo v daném případě k podstatnému zvýšení kvality.

Realizace novostavby

Na obrázku je projekt – nyní již hrubá stavba domu. Dům staví svépomocí, v Brně, inženýr elektro. S jedním zedníkem, občas ještě druhým. A manželkou. Nesmějte se, práce manželky je cenná. 

Jak ušetřit při stavbě domu

Zeď staví z Heluzu 300 mm. Za 2000 Kč dokoupili 8 kubíků polystyrenových kuliček, kterými manželka vysypávala tvárnice. Tím podstatně, ve shodě s výrobcem, zvýšila tepelně izolační vlastnosti obvodové stěny. Pak kontaktovali energetického auditora z formy Master Energy. Ten jim obratem rozmluvil elektrické podlahové topení, po vyčíslení nákladů na elektřinu, zajistil dotaci 585 000,- Kč na pasivní domy a posunul stavbu do pasivního standardu. Dům bude mít 213 m2 podlahové plochy. Teplovodní podlahové topení, do kterého bude topit tepelné čerpadlo vzduch voda venkovní kompakt. 

Stavba domu

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je tedy venku, nezabírá místo v kotelně. Kotelnu tvoří jen 300 litrový bojler. Tepelné čerpadlo má nejmodernější BLDC kompresor se vstřikováním chladiva. Žádná čína. Je to kvalitní český výrobek, s nejvyšší účinností na trhu. Topný faktor má vyšší, než 5. Včetně energie na odtávání. Jak určitě víte, životnost kompresorů je dána počtem startů. Tepelné čerpadlo snižuje a zvyšuje výkon, Od 3 kW do 8 kW. Podle potřeby, má tedy třeba jen 2 starty za den. BLDC kompresory mají dokonce nižší mechanické ztráty, než ZH Scroll kompresory. Diagnostika tepelného čerpadla je prováděna dálkově, přes internet. Na celé tepelné čerpadlo je záruka 7 let, majitelé tedy mohou klidně spát. 

No, zpátky k pasivnímu domu. Zálohu vytápění a doplněk romantických večerů bude tvořit záložní krb, pro okrasu. Pasivnosti dosáhne zeď nalepením 15 cm nejobyčejnějšího polystyrenu. Další nutnou podmínkou je rekuperace, zde bude centrální rekuperace, ne drahá, s účinností kolem 95 %. Stavbu rodinného domu, rekuperaci i instalaci tepelného čerpadla lze provádět svépomocí. Dotační titul to umožňuje. Není nutno hledat předražené certifikované firmy,…

Investor zatím dal do stavby 1,5 milionu Kč. Navýšení investice, při navýšení stavby na pasivní dům bude do 100 000,- Kč, ovšem dotace je 585 000,- Kč. ( na stavbu 550 000,- Kč).

A dosažené parametry domu?

Podlahová plocha 213 m2 , spotřeba energie na vytápění a větrání do 15 kWh / m2 a rok. Díky tepelnému čerpadlu bude mít dům navíc Ekotarif. Levnou elektřinu. Levné topení a levnou teplou vodu. 

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický specialista
Zdroj: www.masterenergy.cz