Stát chystá dotace na sběr dešťové vody

Stát chystá dotace na sběr dešťové vody

Ministerstvo životního prostředí má zájem na snížení plýtvání vodou. V rámci boje proti suchu zvažuje dotaci, na jímání dešťové vody.
A samozřejmě využití této vody přímo v domácnostech.

Je to velká úspora?

U rodinného domku by měla být několika kubíková jímka na dešťovou vodu. V praxi se používá 6 – 10 m3. Uvážíme – li běžné celoroční dešťové srážky kolem 600 mm, jde u střechy 10 x 10 m o 60 m3 celoročního spadu vody. Nevýhodou je, že v létě třeba občas pomalu 3 měsíce neprší. Pak té dešťové vody nelze nachytat mnoho. A pokud prší, taková 15 minutová bouřka klidně dodá na střechu 3,5 m3. Několika kubíková jímka bude brzy plná.

Jímka na dešťovou vodu

Osobně bych ale budování těchto jímek doporučil, je to i ekonomicky výhodné. V okolních zemích se dávno platí deštné, které se dá jímkou na dešťovou vodu odbourat. Běžná spotřeba rodinného domku je kolem 250 m3 vody za rok. 30 – 60 m3 je sice málo významné, ale přece jen je to úspora. Celková investice nebude ale nižší, než 60.000,- Kč.

Dost lidí dnes i v centru měst buduje studny. To může dosáhnout až 100 % náhrady dodávky vody. I při budování studny lze uvažovat investici 50.000 – 100.000,- Kč. Mnoho obcí dnes dotuje z vlastních rozpočtů výstavbu domovních čistíren odpadních vod. To je obrovsky výhodné. Vyčištěnou vodu lze opět využít přímo v místě znečištění. Nebo ji zasakovat do země.

Jde o 800 litrů vody denně. Investice opět kolem 60.000,- Kč. Což je velmi levné. Vždyť centrální kanalizace stojí 10 x více. A dá se tak ročně uspořit až 292 m3 vody. Jak vidíte tedy, s vodou nemusíte mít jen problémy. A vybudování kanalizace pro obec nemusí být neřešitelný problém.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.akvatik.cz

Související články:
Musí mít chov pstruhů na zahradě tekoucí vodu?
Voda na zahradě