Levné bydlení a topení v centru Brna

Levné bydlení Brno
Levné bydlení a topení v centru Brna

Média nás stále přesvědčují, že je stále vyšší spotřeba energií pro zajištění tepelné pohody a potravin pro obyvatelstvo. A proto je nutno stavět nové elektrárny. Je to ale pravda? Není to spíše tak, že se spotřeba energií stále snižuje?

Na obrázku je velký dům, celkem v centru Brna. V roce 2014 se vyřídila dotace na zateplení a tepelné čerpadlo. Nyní se již realizují opatření vedoucí k dosažení energetických úspor. Dům v ulici byl takový chudáček, ruina. Nyní přeskočí všechny domy v okolí svými prametry. "První budou posledními." Ale je to tak. Čím horší dům rekonstruujete, tím lepších výsledků můžete dosáhnout. Rekonstrukcí a zateplování domů se proto nebojte.

Jde o velké úspory? Vyplatí se zateplovat?

Již vidíte nová okna. Bude se zateplovat fasáda, strop i podlaha. Dům je otočen na sever, termosolární kolektory ani fotovoltaika by nebyla moc výhodná. I tak ale bude mít špičkovou energetickou spotřebu. Velmi, velmi nízkou. Dům zateplením dosáhne úspory 80 % energií na vytápění a teplou vodu. Zbývajících 20 % energie bude dodávat tepelné čerpadlo. 20 % tedy vydělí tepelné čerpadlo topným faktorem 4 - 5. Tedy, energetické vstupy do domu klesnou na cca 5 % původní spotřeby energií. Pokud majitel obnoví i starou studnu, budou mít navíc vodu zdarma. Dům s tepelným čerpadlem má navíc velmi levnou elektřinu - ekotarif. Malá zahrádka tak bude nejen případným zdrojem zeleniny a květin, jako dosud, ale hlavním zdrojem energie pro vytápění domu a pro přípravu teplé vody. Teplo se bere z hlubin pod Brnem prostřednictvím hlubinných vrtů. Vysoká míra energetické soběstačnosti tak může být i ve velkých domech v centru velkých měst. Ještě by to chtělo akvaponický skleník, a byli by soběstační i potravinově.

Dotace vyřídila firma Master energy, spol. s r.o. Stejně tak provádí i realizaci tepelného čerpadla v tomto domě. Na rozdíl od médií si myslím, že spotřeby energií budou i nadále klesat. To ovšem neznamená, že by energie v budoucnu měly být méně nákladné. Je proto výhodné již dnes energie strazit co nejblíže k nule, nebojte se, ony dokážou růst i tak. Nikdy je asi nevynulujete. Nezajdou na úbytě. O své, z podílu ve Vaší peněžence, se vždy přihlásí. Je ovšem vždy rozdíl, pokud se zdražuje 15 % z třeba 90.000,- Kč, nebo 30.000,- Kč.

Energetické úspory jsou spíše o výběru a sladění technologií, než o investici.Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz
 

Související články:
Solární vytápění bytů v Brně