Populární eternit obsahuje azbest

azbest
Populární eternit obsahuje azbest

V určitém období byla eternitová střecha obrovsky populární nejen o firem, ale také u soukromých stavebníků rodinných vilek.

Eternit je u nás souhrnným označením všech střešních krytin na bázi tzv. vláknitého cementu. Ty byly inspirovány originálním Eternitem, který jako první vyráběla firma Etex Group. Ta je také držitelem příslušné ochranné známky. Za vynálezce Eternitu je považován rakouský majitel továrny Ludwig Hatschek, který stanovil poměr 90 % cementu a 10 % azbestových vláken jako optimální složení střešní krytiny.

Podobně jako u jiných stavebních hmot, také u eternitových střešních krytin bylo používání azbestu zakázáno kvůli jeho nepříznivým vlivům na lidské zdraví. Zákaz azbestu platí v Evropské unii od roku 2005. Eternit se proto dnes vyrábí již za použití cementu s jinými vlákny, ale stále ještě u nás stojí poměrně velké množství budov, které mají střechu ještě z eternitu azbestového, ať už se jedná o jeho rovnou nebo vlnitou variantu. Jeho životnost ale v současnosti již končí, někdy dokonce už je překročena, takže je třeba střechu zrekonstruovat.

Starý eternit ale není možné vyměnit za jinou střešní krytinu jen tak. Uvolnění azbestových vláken je velkým nebezpečím pro lidské plíce, a proto s azbestem mohou zacházet jen odborně vyškolení a patřičně vybavení pracovníci, kterými disponuje pouze specializovaná firma.

Likvidace a odstranění azbestové střešní krytiny – eternitu je jednou ze specializací firmy EKOLSAN.CZ, která má své pobočky v Brně a Praze. Podobně jako u sanace stěn s obsahem azbestu, také u střech firma provádí demontáž střechy, následně pak chemickou fixaci eternitového materiálu, a nakonec jeho uložení do neprodyšných vaků a likvidaci s ohledem na ochranu životního prostředí. Samozřejmostí je dodání kompletní dokumentace majiteli objektu.