Jak vytvořit mořské akvárium

mořské akvárium
Jak vytvořit mořské akvárium

Mořské akvárium do vašeho domova přinese exotiku a rozzáří ho vznešenou krásou a barvami mořských živočichů. Pohled na rybky proplouvající kolem korálového útesu působí přímo relaxačně. Založit mořské akvárium však není jednoduché. Nicméně vynaložená námaha a čas se vám vyplatí.

Vybrat si můžete mezi mnoha druhy ryb a bezobratlých živočichů. Nezapomínejte však, že každý živočich má své požadavky na kvalitu, teplotu vody a prostor, a ne všechny druhy spolu dokáží v jedné nádrži bez potyček žít.

Akvárium pro mořské ryby by mělo mít obsah minimálně 30 litrů. Obsah běžných mořských akvárií, podle počtu a velikosti ryb v něm žijících, může být 100 až 300 litrů (a víc).

Do mořského akvária je potřeba pořídit jiný typ filtrace, než do akvária sladkovodního a vybavení, které nenaruší slaná voda.

jak vytvorit morske akvarium 1

Jak založit mořské akvárium?

Umístění akvária

Vyberte si místo, kde bude akvárium umístěno a stabilní podstavec, který unese váhu akvária naplněného vodou. Poté do akvária nainstalujte filtrační zařízení.

Příprava vody

Akvárium naplňte vodou – nejlépe vodou z reverzní osmózy. Pokud vodu z reverzní osmózy nemáte a použijete chlorovanou vodu z kohoutku, přidejte do ní dechlorinátor, který z vody nežádoucí chlor odstraní. Do vody nasypte mořskou sůl dle dávkování uvedeného na obalu. S pomocí hustoměru hlídejte míru slanosti vody, dokud nedosáhne požadované hodnoty.

Teplota vody

Do akvária namontujte ohřívač, na němž nastavte teplotu vody, které chcete docílit. Teplota vody se ustálí po několika dnech. Průběžně kontrolujte, zda veškerá technika funguje, jak má.

Substrát

Pořiďte si substrát na bázi aragonitu a rifové keramiky nebo živého kamene a přimíchejte do něj živý písek. Díky živému písku se v akváriu budou držet užitečné mikroorganismy a bakterie.

Akvarijní dekorace

Na substrát rozmístěte živé kameny nebo rifovou keramiku rozličných tvarů, které se také stanou domovem užitečných mikroorganismů a bakterií. Tyto mikroorganismy a bakterie přispívají k udržení optimálního prostředí v akváriu a jsou potravou pro bezobratlé živočichy a ryby. Ideální je, postavit z dekorací co největší počet jeskyní. Rybky budou jeskyněmi proplouvat a tím bude docházek k cirkulaci vody.

jak vytvorit morske akvarium 2

Zrání akvária

Nyní je potřeba nechat akvárium v temnotě 4 až 5 týdnů „zrát“. Během této doby dochází k vyvolávání cyklu dusíku. Každý týden v akváriu vyměňte cca 25 % vody. Světlo zapněte vždy pouze na nezbytně nutnou dobu, aby v akváriu nezačaly růst řasy.

Složení vody

Po uplynutí 4 až 5 týdnů změřte hodnotu dusitanů a amoniaku ve vodě – jejich hodnota musí být 0 mg na 1 litr.

Osvětlení akvária

Pomocí časovače nastavte osvětlení akvária tak, aby svítilo 10 až 12 hodin denně. Pokud v následujících týdnech v akváriu začnou růst řasy, zlikvidujte je k tomu určenými přípravky. Opět změřte hladinu dusitanů a amoniaku. Pokud je jejich hodnota 0 mg na 1 litr, můžete se připravit na přidávání ryb a živočichů do akvária.

Přidání ryb a bezobratlých živočichů

Do akvária napřed přidejte odolné a menší druhy ryb a bezobratlých živočichů. Po několika týdnech můžete přidat větší a aktivnější ryby. Nakonec přidejte čističe akvária, kteří se živí odpady z ryb a zbytky krmiv, které by se jinak staly živnou půdou pro řasy.