Šetřit na materiálu se nevyplácí

jímky
Šetřit na materiálu se nevyplácí

Ať už si chystáte pořídit si septik, jímku nebo podzemní nádrž na dešťovou vodu, při výběru dodavatele byste se neměli řídit jen cenou a blízkostí dodavatele. Nejdůležitější je totiž kvalita materiálu, z něhož daný dodavatel své nádrže vyrábí. Jímka, septik či nádrž na vodu není investicí na jednu sezónu, naopak se předpokládá, že bude sloužit dlouhá desetiletí. A proto je investice do skutečně kvalitního výrobku naprosto klíčová.

Rozhodující není barva materiálu, ale jeho jakost. Nádrže jsou nejčastěji vyráběny z polypropylenových desek jejich svařováním. Polypropylenové desky jsou řazeny do tří jakostních tříd. Nejkvalitnější je prémiový polypropylen, který se vyrábí ze 100% granulátu. Střední kvalitu má konstrukční polypropylen, který už obsahuje jen 60 až 70 % granulátu a zbytek je nahrazen recyklátem. Nejméně kvalitní je technický polypropylen, kde je poměr recyklátu a granulátu opačný, u nejméně kvalitního technického polypropylenu může být až nulový.

I když nádrže lze svařit ze všech tří typů materiálu, jen u prémiového, tzv. primárního polypropylenu, výrobce PP desek garantuje kvalitu materiálu a jeho 100% svařitelnost, což má vliv na kvalitu a fyzikálně mechanické vlastnosti vyráběných plastových nádrží. Oba méně kvalitní typy polypropylenu sice mohou být materiálem pro výrobu nádrží, ale kvalita těchto nádrží bude nižší. Jímky, septiky a nádrže z prémiového polypropylenu mají mechanickou a chemickou odolnost i při velmi nízkých teplotách a mají i nejvyšší možné statické zatížení.

Navzdory obecně prezentovanému názoru se kvalita polypropylenu nepozná podle barvy. Naopak, někteří výrobci přebarvují nejméně kvalitní polypropylen na šedou barvu obvyklou pro konstrukční a své zákazníky tak podvádějí. Proto se před koupí plastové podzemní nádrže nedoporučuje spokojit se s informací dodavatele, že se jedná o „kvalitní polypropylen“, ale požadovat informaci, že vybraná nádrž je vyrobena z primárního – prémiového polypropylenu. Aby se firma Mravec Plast odlišila od konkurence, všechny jejich nádrže jsou vyrobené z prémiového materiálu ve světle žluté barvě. Více informací o polypropylenovém materiálu naleznete na webu Mravec Plast.