Fotovoltaika v zimě s tepelným čerpadlem vzduch voda

Fotovoltaika v zimě
Fotovoltaika v zimě s tepelným čerpadlem vzduch voda

Fotovoltaika v zimě s tepelným čerpadlem vzduch voda do radiátorů v kamenném nezatepleném domě. Tak by měl znít celý nápis. To je realizace plná protikladů

Obecně má fotovoltaika v zimě velmi malý výkon. Blížící se k nule. Ve skutečnosti záleží na tom, na kolik je účinná. A od účinnosti se odvíjí i ekonomika. Smysluplnost investice. Z hlediska návratnosti investice záleží, jak a za kolik fotovoltaiku pořídíte. Tepelné čerpadlo vzduch voda v zimě, do radiátorů, v kamenném nezatepleném domě, je taky realizace prokousávající se několika mýty.

Podívejme se na realizaci v praxi.

Toto je velký kamenný, nezateplený dům u Českých Budějovic. Asi 350 m2. Investor měl ekologický automat na uhlí ořech 2. Ten vyměnil za tepelné čerpadlo vzduch voda do radiátorů od firmy www.masterenergy.cz Výkon 7 - 22 kW. Tepelné čerpadlo vzduch voda do radiátorů- to je na internetu často diskutovaná otázka. A pokud je to ještě v kamenném nezatepleném domě, je to ještě diskutovanější problematika. Investor nediskutuje, investor realizuje. Aby měl jistotu levného provozu a nízkých nákladů na budoucí důchod, doplnil tepelné čerpadlo o účinnou fotovoltaiku. 7,5 kWp získat za 280 000 Kč minus 85 000 Kč dotace. Stal se tak samospotřebitelem. Sám si elektřinu vyrobí a sám si ji spotřebuje.

Vyrobenou elektřinu router distribuuje do

1. do domácnosti
2. do tepelného čerpadla, které ji tímto vynásobí cca 5 x.
3. do elektrické spirály do bojleru na ohřev TUV
4. do elektrické spirály do akumulační nádoby na přitápění.
5. věřím že v budoucnu bude mít elektromobil, nebo elektrokolo.

Výbava tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo je inverter, který mění otáčky a výkon. Nastaví tedy svůj výkon v oblasti nejvyšší účinnosti. Mohlo by výkon nastavovat i podle výkonu fotovoltaiky. Tepelné čerpadlo má ON line diagnostiku a plnou diagnostiku chladivového okruhu. Případné závady, nebo nastavení, lze hned řešit ON line. Což šetří náklady výrobce i zákazníka. Tepelné čerpadlo má záruku 7 let na všechno, nejen na kompresor. Tepelné čerpadlo topí do akumulační nádoby a zajišťuje i plný ohřev TUV bez elektrického dohřevu. Tepelné čerpadlo má i desuperheather. Ohřev TUV na + 65 °C velmi levně přehřátými párami chladiva.

Optimalizovaná kotelna

Kotelna je optimalizovaná. Zajišťuje optimální souhru mezi fotovoltaikou a tepelným čerpadlem. Tepelné čerpadlo má desuperheather - tedy vysoce účinný levný ohřev TUV přehřátými párami chladiva na + 65°C. Desuperheather má tu výhodu, že má nejvyšší účinnost právě tehdy, kdy má fotovoltaika účinnost nejnižší. Desuperheather a fotovoltaika se tedy nádherně doplňují. Kotelna umožňuje vzájemně výhodně doplňovat tepelné čerpadlo s fotovoltaikou, ať už na topení, tak na vodu do bojleru.

Zisky fotovoltaiky v zimě.

Přesto, že je konec prosince, sluneční svit je krátký a slunce má špatný úhel, každou chvíli lze číst výkon 4,7 kW až 5,7 kW. 28.12. 2020 fotovoltaika vyrobila 27 kWh elektřiny zadarmo. 29.12. 2020 vyrobila fotovoltaika 25 kWh elektřiny. Dobře navržená fotovoltaika tedy vyrábí elektřinu i v zimě. Zajímavý byl i zisk fotovoltaiky pod sněhem. Dávalo to kolem 100 W. Pod sněhem se kolektory samy zahřívají, asi difuzním zářením, sníh brzy sjede dolů

fotovoltaika v zime 1

Ekonomika fotovoltaiky:

Kvalitní fotovoltaika vyrábí i v zimě, po odečtení dotací stála méně než 200 000,- Kč my jsme k ní dodali tepelné čerpadlo vzduch voda 7 - 22 kW. Jde o nezateplený kamenný barák. Návratnost investice do fotovoltaiky bude cca 10 let, pokud bychom neuvažovali zdražování elektřiny, elektrárny a distributoři elektřiny se naopak na zdražování elektřiny těší a už vám ho ohlásili na rok 2021.

Nenahraditelnost elektřiny

Mít vlastní elektřinu může být výhoda. 28.12. 2020 po vichřici bylo 18 000 domácností v ČR bez proudu, v Kolíně vybuchla elektrárna, 29.12. 2020 bylo v Chorvatsku zemětřesení, Záhřeb je bez elektřiny. K tomu všemu máme právě temné období koronaviru. Taková moderní Doba temna, i Jirásek by se divil. Jiráskova doba temna byla celkem v pohodě, tehdy jsme se stali špičkou Evropy. technicky, vzdělanostně a podobně. 2 /3 rakouskouherského průmyslu bylo v Čechách a na Moravě. Byli jsme průmyslová velmoc. Byli. Ovšem pokud zůstanete bez elektřiny, zažijete opravdové temno. Jsou období, kdy má elektřina nevyčíslitelnou cenu, protože je pro dnešní moderní společnost nenahraditelná. Myslím, že každý by měl mít doma na střeše, minimálně 7 - 8 panelů. To množství vyrobené elektřiny snadno v každé domácnosti spotřebujete. To je ta energetická bezpečnost a energetická soběstačnost.

Jak vidíte, i velký kamenný nezateplený dům s radiátory, může mít bezpracně nízké náklady na energie. Je to perfektní pocit, grilovat si na dvoře maso a na střeše se vám současně vyrábí elektřina, kterou vám ve dvoře vynásobí kompresor tepelného čerpadla, pokud vyrobenou elektřinu nespotřebujete jinak. Tepelné čerpadlo + fotovoltaika dosahuje až 80 % energetické soběstačnosti.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz