JaUsetrim.cz
Jste zde: energie ->

Jak dlouhodobě snížit náklady na energie

snížit náklady na energieZima je pro mnohé, co se týče úspor, opravdu zátěžové období. Ulehčete peněžence a snižte náklady na energie na minimum.

1. Kupujte energetické spotřebiče

Kdo šetří, nemá vždycky za tři. Na některých věcech se prostě nevyplatí šetřit. Z hlediska úspory energie je potřeba myslet dlouhodobě dopředu. Proto se při nákupu nových spotřebičů do domácnosti zaměřte na energetickou náročnost. Vedle energetických štítků sledujte i výkon spotřebiče. Pořizovací cena těchto spotřebičů bývá zpravidla dražší, než u spotřebičů vyšší energetické třídy. Investice se vám však rychle vrátí v podobě uspořené energie.

2. Vypojujte

Elektronické přístroje jako je televizor, počítač, rádio, CD nebo DVD přehrávač jsou i v tzv. stand-by (pohotovostním) režimu odběrateli proudu. Chcete chytře uspořit více jak 2500 Kč ročně? Pořiďte si prodlužovací šňůry s několika zásuvkami a síťovým vypínačem, který spotřebiče jedním stisknutím zcela odpojí od sítě. Prodlužovací šňůry tohoto typu zakoupíte v obchodních řetězcích.
Nezapomínejte, že energii spotřebovávají třeba také nabíječky na mobilní telefony, pokud je ponecháte v zásuvce. Podobně se chovají i kabely od notebooků.
Pokud máte doma boiler na elektriku, nezapomínejte ho vypnout, když odjíždíte někam na dobu delší dvou dnů. Má velkou spotřebu a je přeci zbytečné, aby běžel, když zrovna nejste doma.

snížit náklady na energie

3. Nepřetápějte

Vytápění tvoří podstatnou část výdajů v domácnosti. Vyplatí se mít topení pod kontrolou a to například radiátory osazenými termostatickými hlavicemi nebo využitím pokojového termostatu k přesné regulaci teploty. V případě, že nic z toho není k dispozici, nezbývá než se snažit regulovat teplotu manuálně.
Ušetřit přibližně 6 % energie lze pouhým snížením teploty v místnosti třeba jen o 1°C. Pokud tedy chcete snížit výdaje za energie, zamezte zbytečnému přetápění. Jestliže jste celý den mimo domov, není důvod, abyste nechávali běžet topení naplno. Teplota kolem 17 °C je dostačující.

4. Sviťte svítidly se senzory

Každá průměrná rodina zbytečně „prosvítí“ docela pěknou sumu peněz. Vhodnou alternativou jak ušetřit za náklady je pořízení úsporných svítidel či senzory řízených pohybových čidel. Osvětlení se zapne jen v případě, že jej skutečně potřebujete a jakmile prostor opustíte, osvětlení se vypne. Nebudete muset přemýšlet, kde jste nechali zbytečně svítit.

5. Pořiďte si chytrý dům

Tato technologie vám pomůže řídit celou vaši domácnost. Tím docílíte nejen snížení ročních nákladů na energie až o 30 %, ale ještě zvýšíte komfort svého bydlení. Zapnout topení, abyste měli doma pěkně vytopeno hodinu před příchodem, nebo přes telefon zkontrolovat, jestli jiný méně pozorný člen domácnosti nenechal třeba rozsvícená světla. I to vám chytrý dům nabídne. Díky vysoce vyspělé  

Komentáře   
 
0 #2 Martin 2016-08-24 13:53
Energeticky úsporné spotřebiče jsou sice IN, ale dávno už je známo, že životnost spotřebičů se radikálně snižuje. Takže dvacetiletá lednička už má své odslouženo, ale bude ještě tak 10 let pracovat. Nová vydrží 2-5 let, takže ta stará ji přežije. Úspora je tak nulová až záporná. Mnohem více se dá ušetřit rozumným používáním. Neprat zbytečně, nevařit litr vody na jedno kafe, nečumět zbytečně půl hodiny do ledničky, žehlit jen to co je třeba. A nebo je další možnost hledat úsporu u svého dodavatele, nám se třeba doma osvědčil comfort energy, své zvyky i zlozvyky jsme nezměnili, ale roční výdaje nám klesly. Takže i tato varinta stojí za zváženou. ;-)
Citovat
 
 
+1 #1 Tomáš 2014-01-07 09:39
Část bodu č.2 je podle mých zkušeností nesmysl.
Konkrétně ta s vypínáním el. bojleru.
mám vyzkoušeno, že ohřátí celého bojleru sežere mnohem více kWh než čtrnáctidenní dohřívání. (Zjištěno dlouhodobým monitoringem 4 dvoustovek ve sportovním klubu)
Citovat
 
Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit