JaUsetrim.cz
Jste zde: energie ->

Dotace na fotovoltaiku pro rodinné domky

Dotace na fotovoltaiku pro rodinné domkyMít vlastní elektrárnu, být energeticky nezávislý, soběstačný, to je trend doby. Vědí to i ty největší firmy na trhu a zakládají pobočky, vstupují do asociace dodavatelů fotovoltaiky.

Ačkoliv, v zahraničí se ukázalo, že tady není pro ně na trhu místo. To je doména malých a středních firem. Možná ty velké proto doufají, že trh jim vyčistí. Elektronická evidence tržeb, jak to dokázala třeba v zahraničí. Inu, to je konkurenční boj, vedený mnoha prostředky na všech úrovních.  

Současná doba je plná změn. Ať již společenských, tak technologických. A stavebnictví, nebo energetika, nejsou výjimkou. Spíše naopak. Tyto změny tady nastupují a jsou, ať se nám to líbí, nebo ne. Jsou tak zásadní, že se mluví o zemědělské revoluci, potravinářské revoluci, revoluci v energetice. A dotace na fotovoltaiku patří do té poslední. Energie a potraviny jsou pro každé lidské bytí zásadní. Dnes máme možnost dosáhnout poměrně vysokou úroveň energetické soběstačnosti, až ostrovní domy, ale i potravinovou soběstačnost. na malé ploše u rodinného domku lze vypěstovat třeba v akvaponickém skleníku poměrně mnoho masa a zeleniny.

No, ale nyní zpět k fotovoltaice na střechách rodinných domků. Elektřina je zásadní energie i pro novostavby rodinných domků. I můj známý, MUDr. Mičulek říká: " Na novostavbě platím 16 000,- Kč za plyn - mám v tom vaření, pečení, topení, teplou vodu. Tady již mnoho neušetřím. Ale za elektřinu platím mnohem více, a mám jen 2 ledničky, svícení, počítače a čerpadlo do studny." Prudké snížení cen panelů fotovoltaiky, za posledních 15 let, znamená dnes perfektní návratnost investice do fotovoltaiky.
Dotace na fotovoltaiku pro rodinné domky

Elektřina v rodinných domech se dnes používá na 2 okruhy spotřebičů, pokud neuvažujeme dodávky do sítě. Dodávky do sítě jsou jasné, tam ti první investoři dostávají i kolem 20,- Kč / kWh, od svých sousedů. Proto je logické, že se sousedé chtějí bránit a postavit si vlastní fotovoltaiku. Nejjednodušší systém je napojit fotovoltaické panely do elektrické spirály v bojleru, nebo akumulační nádobě. Systém je jednodušší a spolehlivější, než termosolární kolektory. 10 fotovoltaických panelů o výkonu 2,4 kW vám, dle sklonu střechy dá až 2 700 kWh elektřiny za rok. Investice je velmi nízká, můžete kontaktovat firmu Master energy, která systém dodává.

Další možností je vyrábět elektřinu 230 V a tuto si doma spotřebovávat. Případně uskladňovat v akumulátoru. I to je dnes poměrně levná věc, 6 panelů, včetně elektroniky, je opět velmi levných, do 100 000,- Kč. Pokud vyrobenou elektřinu vynásobíte tepelný čerpadlem, můžete mít klidně teplou vodu celoročně zdarma. I v zimě. A nyní to bude ještě zajímavější, protože navíc budou na fotovoltaiku pro rodinné domky dotace. Dotace vyřizuje firma Master energy.

Zajímavé jsou nyní i aktuální dotace na Akvaponické skleníky, až 90 %, ale i na rybníky, 80 %. Potravinová a energetický soběstačnost se tak stává nikoliv toužebnou modlou, ale realitou. Z hlediska makroekonomického jde o Potravinovou bezpečnost. Potravinová a energetická soběstačnost se tak stává stabilizační jistotou, v dnešním rozkolísaném světě plném nejistot. To dávno ví prepeři i survivalisté. Ovšem, to dávno věděla každá babička, že "vajíčko, které jí snese slepice, nemusí kupovat za svůj důchod v krámě".  Tedy, máte - li informace, mnoho změn pro vás může být příjemných. Těšme se tedy na to příjemné, ale buďme připraveni. To platilo již u Bati " Kdo je připraven, není ohrožen".

Autor:Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Soběstačné domy
Akvaponický skleník - Permakulturní farmaření
Teplá voda denně zdarma - celoročně
Dotace na novostavby
 

Komentáře   
 
0 #6 Fvt 2015-10-22 05:38
Dotace na fotovoltaiku pro rodinné domky jsou vysoké. 35 - 100 000,- Kč. :D
Citovat
 
 
0 #5 Čech 2015-09-15 20:34
Dnešní výpadek byl největším energetickým kolapsem ČEPS od července 2006, kdy došlo ke krizi z důvodu prasklého lana na vedení VVN ve Středních čechách. Tehdy došlo k roztržení energetické soustavy do několika ostrovních systémů a byl nutný krizový tranzit přes okolní země.

Nastalá situace je tak názorným příkladem toho, že ač jsme v energetice exportní zemí, nemáme dostatek vlastních zdrojů pro případ nenadálé situace. Pokud by k tomuto problému došlo v době letošních letních veder, pravděpodobně by nás postihl rozsáhlý black-out.

Vzhledem k tomu, že přeshraniční krytí krizových situací je silně omezeno obrovským tranzitem energie napříč Evropou, není možné přeshraniční profily dále zatěžovat krizovým importem.

Po 9 letech jsme tak opět měli na mále!!!
Citovat
 
 
0 #4 Čech 2015-09-15 20:33
Česko má nedostatek zdrojů elektřiny :-x
ČR postihl kritický výpadek zdrojů

V noci ze čtvrtka 10.9. na pátek 11:9. postihl českou energetickou soustavu kritický výpadek zdrojů. Kvůli poruchám se k odstavenému prvnímu bloku JETE přidal i druhý výrobní blok JETE a také výpadek Chvaletické elektrárny. ČEPS se tak v dopoledních nedostávalo až 1000MW výkonu, které bylo nutné krýt operativním importem ze zahraničí. Krizový import trval přibližně 15 hodin. Následně se ČEPS podařilo stabilizovat z vlastních zdrojů. Přes víkend by energetické nároky měly krýt tuzemské zdroje. V pondělí by pak měl být obnoven provoz 1 výrobního bloku JETE, což by mělo postačit k udržení stability ČEPS vlastními prostředky.
Citovat
 
 
0 #3 Válka o plyn 2015-09-14 15:06
Mají to ti naši „strategičtí partneři“ pěkně rozděleno. Saudové dodávají peníze a wahábistickou ideologii, Američané zbraně a výcvik. Úkolem ISIL je rozbít Sýrii pod záminkou boje proti ošklivému diktátorovi Assadovi tak, aby bylo možné dotáhnout rouru s uhlovodíky z Kataru a Saúdské Arábie přes Syrské území do Evropy. To by vytěsnilo vliv Ruska na kontinent, Rusko oslabilo a samotné Evropany přivázalo ropnou oprátkou k těm úžasným a demokratickým muslimským monarchiím. Našim spojencům.
Citovat
 
 
0 #2 revolta 2015-09-11 17:27
Zakázaná píseň o imigrantech : http://gloria.tv/media/56Z6YBx9uxD
Citovat
 
 
0 #1 revolucionáč 2015-09-05 20:26
:lol: Kárl Marx šel k soběstačnosti cestou násilné revoluce. Ovšem Zemědělská revoluce, potravinová revoluce a energetická revoluce by mohla běžným lidem zajistit soběstačnost i bez násilné revoluce ? :eek:
Technologické revoluce ? :sigh: A nebudou monopoly proti ?
Citovat
 
Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit