JaUsetrim.cz
Jste zde: energie ->

Jak nakupovat LED osvětlení

Jak nakupovat LED osvětleníJak nakupovat LED osvětlení? Jak se vyznat v LED Osvětlení? Dříve, či později, budeme mít doma LED žárovky všichni. Proč? Vždyť je to mdlé a studené světlo, říkáte si možná. Možná je to jinak.

LED žárovky mají velmi nízkou spotřebu elektřiny a dlouhou životnost. Proto je budeme mít doma všichni. Lidé často nakupují led žárovky, nebo i kompaktní zářivky, pod dojmem touhy úspor v nějakém obchodě. Přečtou si třeba, že ta a ta 13 W kompaktní zářivka jim doma nahradí žárovku. A jsou pak doma nemile překvapení mdlým světlem. Nabydou dojmu, že kompaktní zářivky i LED žárovky jsou podivné náhražkové osvětlení. Ovšem, tento stav je jen chybou prodavače. Naopak, mnoho lidi dnes nakupuje LED diody, v ceně kolem 1,1 Kč / kus a pájí si LED žárovky doma. Jako za komunistů. Výhodou je že vědí, co vytvoří, jak to bude svítit a navíc pořízení není drahé.

Jak nakupovat LED osvětlení

Osvětlení je dnes nutno porovnávat dle svítivosti – udávané v lm. Lumenech. A barvy světla udávané v K. 

Příklad:

100 W žárovka má, nebo spíše měla, cca 1300 lm. Tedy: „stejné světlo“ dá 100 W žárovka 1300 lm , 24 W kompaktní zářivka nebo 13 W LED žárovka.

Nahrazovat vaši žárovku 3 W LED žárovkou, není ideální řešení. Potřebujete silnější. Dost lidí si stěžuje i na nepříjemné studené bílé světlo z LED žárovky. Dá se koupit i teplá bílá LED žárovka.

Teplota osvětlení.

Teplá bílá led dioda je cca 3500 K, studená bílá 600 K. Do bytů se hodí teplá barvy, do pracovních prostor studené bílé. Kupujte tedy LED žárovky podle lumenů a teploty. A budete spokojeni. Ono, v praxi je to ještě malinko složitější – řeší se i úhel vyzařování a podobně. LED žárovky je ale velmi zajímavý způsob, jak 7 x snížit spotřebu elektřiny na světlení. A to je při dnešní ceně elektřiny velmi zajímavé. Například domácnosti v bytovkách a panelácích mají elektřinu v ceně cca 5,80 Kč / kWh, pokud si nepořídí tepelné čerpadlo. Proto se dnes LED osvětlení rozmáhá všude. Ve výrobních budovách, kancelářských prostorách, osvětlení stadionů ale i osvětlení pouličních lamp. Ovšem i v osvětlování skleníků a podobně.

Typ žárovky a světelný tok

Typ žárovky  a světelný tok

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Úsporný dům
Tepelná čerpadla s topným faktorem 7 

 

Komentáře   
 
0 #8 Jana 2017-03-13 11:33
Určitě bych se nenechala odradit nepatrně vyšší počáteční investicí, LED žárovky se vám brzy zaplatí. Mezi moje oblíbené značky patří Philips, s jejich žárovkami mám jen dobré zkušenosti.
http://www.philips.cz/c-m-li/zarovky-led
Citovat
 
 
0 #7 Marek Kopeček 2015-12-07 09:10
Je pravda, že LED osvětlení je ve vstupní investici trochu dražší, jedná se stále ovšem v porovnání s energickou náročností o velice výhodnou koupi. My jsme teď nakoupili LED osvětlení do celé domácnosti z obchodu

http://www.ledko.cz/

A nemůžeme si stěžovat. Ačkoliv čekáme na to, až si oči trochu navyknou na změnu světelného zdroje, není to nic zásadního :). Kdo chce začít šetřit, může právě teď.
Citovat
 
 
0 #6 100 W LED osvětlení 2014-10-13 18:20
http://www.youtube.com/watch?v=CIBIqaeiE2M
Citovat
 
 
0 #5 500 LED osvětlení 2014-10-11 22:30
http://www.youtube.com/watch?v=NkkU0UO3sek
Citovat
 
 
+1 #4 elektřina zdarma 2014-09-07 09:11
Vedení velmi vysokého napětí nad pozemkem, obzvlášť, když fázová lana mají průvěs nad vaším nejoblíbenějším místem, je doposud předmět diskusí mnoha občanů a odborníků. Podobně jako zkoumání, zda škodí sledování televize, používání mobilního telefonu atd. je k zamyšlení zda vedení vvn, nad hlavami dětí ve stanu nemá také nežádoucí účinky.

Tento příběh se stal v dobách minulého režimu, kdy Rudolfovi vedlo vedení vvn právě nad jeho usedlostí. Tato skutečnost se mu vůbec nelíbila, ovšem nebylo odvolání. Pak jej napadlo "udělám si z nepřítele přítele" a začal tvořit pro jeho sousedy naprosto neznámé konstrukce. Byl totiž elektrikář logického myšlení a tak se chtěl o něco pokusit. Vyrobil cívku o průměru cca 1metr z firemního CYKY 185, kterou umístil pod vedení.

Zbytek se nevešel do komentáře.
Citovat
 
 
-1 #3 pozor 2014-08-25 17:45
Pozor! Drtivá většina výrobců uvádí životnost svých LED svítidel v rozmezí 20 000 až 50 000 hodin, ovšem při teplotě pouhých 25°C. Ve skutečnosti LED diody dosahují provozní teploty až 90°C (v závislosti na okolní teplotě, možnosti odvětrávání apod.). Je prokázáno, že každých 10°C navíc zkracuje životnost LED diody až o 25%.
Citovat
 
 
0 #2 Ing. Sýkora 2014-08-24 19:35
LED diody mají jen jednu nevýhodu, nebo spíše vlastnost. Směrovost. Terdy se hodí do lustrů, na zdi...všude, kde je reflektorové osvětlení.
Citovat
 
 
0 #1 Jak svítíme v ČR ? 2014-08-24 19:20
Jak svítíme v České republice? Unikátní průzkum
zabývající se osvětlením v domácnostech.
Výzkum proběhl ve
12 evropských zemích na podzim roku 2012 a v každé zemi se ho
zúčastnilo cca 500 respondentů, v ČR 443 respondentů. Výzkum byl
zaměřen na mnohé aspekty osvětlení v domácnostech: nejčastěji užívané druhy
osvětlení: např. klasická žárovka, kompaktní zářivka alias „úsporka“ a
technologie LED.
V Česku se používají klasické žárovky
v 33 %, halogenové žárovky v 22 %, kompaktní a lineární
zářivky v 32 % a technologie LED v 13 %. Vypínat osvětlení,
pokud ho nepoužívají, je zvyklých 94 % respondentů a průměrná česká
domácnost má 22,3 světelných zdrojů.
Citovat
 
Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit