JaUsetrim.cz
Jste zde: bydleni ->

Dotace na zateplení 400 tisíc korun

dotaceDotace na zateplení 400.000 korun může být zajímavější než penzijní připojištění. Investice do energetických úspor může být díky dotacím velmi výhodná

Na tento dům v Západních Čechách (Sokolově) byla v roce 2014 vyřízena dotace cca 400 000,- Kč na zateplení. Při celkem nízké investici. Technologie a zateplení se dodává právě nyní, v březnu 2017. 

Je zajímavé, že i na malé domy, může být poměrně vysoká dotace. Domy se tak stanou vysoce energeticky soběstačnými. Což je výhodné zvláště pro generaci lidí před důchodem. Dovoluji si tvrdit, že investice do energetických úspor může být možná zajímavější než penzijní připojištění. Pokud do penze získáte nízkonákladový dům, snadno jej pak utáhnete i z důchodu. Navíc investice do energetických úspor může být díky dotacím velmi výhodná.

Jaká je skladba dotací a energetických úspor u tohoto domu asi 2 x 80 m2 vytápění podlahové plochy?

Samotná dotace na zateplení je 150.000,- Kč, při investici 23.000,- Kč včetně DPH. Je v tom nejen zateplení fasády, ale i stropu kamennou vatou. Další dotací je dotace na projektovou dokumentaci 25.000,- Kč.

Další a velmi zajímavé jsou dotace na technologie. Je zde Dotace na rekuperaci 100.000,- Kč, dotace na špičkové tepelné čerpadlo vzduch voda 60.000,- Kč, které má nejvyšší topný faktor v ČR ve výši 5,2 včetně energie na odtávání, a dotace na teplovodní solární systém. 80.000,- Kč. Solární kolektory jsou dodány vakuové trubicové, které však mají 3 x vyšší výkon, než běžné vakuové trubicové kolektory s deklarovanou účinností 80 %. Můžeme to tvrdit, máme to změřeno 9 kalorimetry online přes internet na Inteligentním domě inteligentně, v Děčíně, v době sibiřské zimy 2013. Topily i pod sněhem.

A zde se mi vkrádá myšlenka, byla letošní zima tužší, než "sibiřská zima" 2013? V médiích byly letos na jaře 2017 články typu "Nejdražší zima za posledních 10 let..". Inteligentní dům Inteligentně v Děčíně, to byla jiná realizace. Velký dům, asi 350 m2, měl jen přímotopy, neměl ani radiátory, nic moc zateplení. náklady na elektřinu v roce 2011 160.000,- Kč.

Dotace na zateplení

Později nakoupil investor 2 invertory – tepelná čerpadla vzduch vzduch a náklady na energie klesly na 140.000,- Kč za rok. A to byl dům silně nedotápěn, všude zima. A pak tam firma Master energy vybudovala Inteligentní dům inteligentně. Tehdy ještě pod názvem firmy Kodek. V celém domě došlo k realizaci teplovodních radiátorů, účinného tepelného čerpadla voda voda a účinného solárního teplovodního systému. Solární systém pak dům táhnul téměř do Vánoc 2012. Topení i teplou vodu. Za celou topnou sezonu dům spotřeboval 24. 000,- Kč na topení a teplou vodu. Roční úspora tedy 116.000,- Kč. Dům má 9 kalorimetrů, všechny spotřeby a energetické zisky, včetně energetických účinností jsou sledovány online přes internet.

Inteligentní dům inteligentně má 2 krát vyšší účinnost tepelného čerpadla, než "Teplo z hlubin nitra Země" a 3 x vyšší účinnost solárního systému, než vakuové trubicové kolektory s deklarovanou účinností 80 %. Tedy, náklady na energie se dají prudce snížit i bez dotací. A bez zateplení.

Ale zpět do Sokolova. K dotacím na zateplení. Dotace do technologií – tedy rekuperace, solárního systému a tepelného čerpadla byla včetně dotací na projekty 250.000,- Kč při investici 330.000,- Kč včetně DPH. Realizace – montáž, právě probíhá svépomocí, pod dohledem odborné firmy.

Může dům žádat ještě další dotace?

Dotaci na výměnu oken dům nežádal. Uvažuje o dotaci na fotovoltaiku až 100.000,- Kč a dotaci na zachytávání dešťové vody 60.000,- Kč, již si dělá i přípravu na tyto investice, a bylo by možno ještě uvažovat i dotaci na využití tepla odpadní vody.

Pokud by žádal někdo na obdobná dům v roce 2017, dotace na tepelné čerpadlo přes kotlíkovou dotaci by mohla být mnohem vyšší, 127.500,- Kč. Zase jsou nyní jiné podmínky na zateplení.

Jak vidíte, někdy se dá realizovat perfektní energeticky úsporná projekt bez dotací, jindy je výhodné vzít dotace na zateplení. Projekty zpracovává a realizace provádí firma Master Energy.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Topení za 7 070,- Kč s kotlíkovou dotací
Inteligentní dům inteligentně
Jak vytopit dům 5 žárovkami